Czech Photo Centre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Czech Photo Centre
Volnočasová zóna před Czech Photo Centre v Seydlerově ulici, vlevo kinetická socha Trifot Davida Černého
Volnočasová zóna před Czech Photo Centre v Seydlerově ulici, vlevo kinetická socha Trifot Davida Černého
Účel stavby

multižánrový umělecký prostor, kavárna, ateliér, učebna, fotografický archiv, kancelářské zázemí, venkovní galerie

Základní informace
Architekt Atelier Smitka s.r.o.
Výstavba 2014 - 2016
Stavebník Trigema a. s.
Současný majitel Czech Photo o. p. s.
Poloha
Adresa Seydlerova 2835/4, 158 00 Praha 5, (Praha 13), ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Czech Photo Centre je multižánrový umělecký prostor celostátního významu, který se nachází v areálu sídliště Nové Butovice na katastrálním území Stodůlky městské části Prahy 13. Czech Photo Centre bylo vybudováno developerskou společností Trigema a. s. v letech 2014 - 2016 v rámci II. etapy výstavby obytného bloku Smart mezi ulicemi Seydlerovou a Na Zlatě nedaleko stanice metra Nové Butovice.[1] (Pozn.: komplex Smart byty Nové Butovice byl nominován do užšího výběru soutěže Stavba roku 2017).[2] Toto výstavní a tvůrčí centrum s příslušným zázemím provozuje obecně prospěšná společnost Czech Photo, která m. j. každoročně pořádá prestižní fotografickou soutěž Czech Press Photo.[3] a soutěž pro fotografy přírody Czech Nature Photo.

Vnitřní a vnější prostory[editovat | editovat zdroj]

Czech Photo Centre bylo slavnostně otevřeno 13. října 2016 za účasti ministra kultury Daniela Hermana, pražské primátorky Adriany Krnáčové, sochaře Davida Černého, předních českých fotografů a všech, kteří se na vzniku centra podíleli. První výstavu byly vybrány snímky mezinárodní agentury VII Photo Agency, mezi jejíž zakládající členy patří známý český fotograf Antonín Kratochvíl. [4] Jako další poté v prosinci 2016 následovala výstava Sudety coby průřez dlouholetou činností fotografa Jaroslava Kučery, zaznamenávajícího leckdy až bizarní momenty ze života na českém severu.[5]

Galerie, tvůrčí zázemí a cenný archív[editovat | editovat zdroj]

Budovatelé a následně i provozovatelé centra české fotografie se netajili svými ambicemi vytvořit mimo hlavní centrum metropole významnou uměleckou zónu. Kromě vnitřních výstavních prostor je součástí Czech Photo Centra také kavárna a restaurace Trifot, ateliér, učebna, kancelářské zázemí a fotografický archív, jehož význam je dán tím, že společnost Czech Photo je jako pořadatel soutěže Czech Press Photo zároveň i držitelem jejího archívu, který v době otevření centra obsahoval snímky z 21. předchozích ročníků soutěže. Provozovatelé centra prezentovali svůj záměr dále s tímto archívem pracovat a využít jej k pořádání tematických výstav, přičemž nabídli využití těchto fondů také galeristům a vystavovatelům z jiných míst ČR.[3]

Trifot vidí všechno[editovat | editovat zdroj]

Venkovní prostory před galerií a restaurací jsou organickou součástí Czech Photo Centra a s jejich využitím se počítá při pořádání některých akcí v letním období. Členitému prostoru s pobytovým schodištěm a malým náměstíčkem s výstavními panely dominuje dvanáctimetrová kinetická socha Davida Černého, kterou umělec nazval Trifot. Socha je tvořena uskupením fotoaparátů z různých časových období, které jsou umístěny na obřím stativu. V "hlavě" sochy je řada pohyblivých očí, v nichž jsou instalovány kamery, které zaznamenávají dění v nejbližším okolí a snímané obrazy promítají na panely, umístěné u úpatí sochy.[6]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Realizované bytové domy [online]. Praha: Trigema a. s. [cit. 2017-08-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-08. 
  2. Stavba roku 2017 se blíží do finále. Známe díla nominovaná na vítěze [online]. novinky.cz, 2017-09-08 [cit. 2017-09-10]. Dostupné online. 
  3. a b O nás [online]. Praha: Czech Photo, o. p. s. [cit. 2017-08-08]. Dostupné online. 
  4. TRPIŠOVSKÁ, Jana; KVĚTOŇOVÁ, Regina; BAALBAKI, Khalil. Milovníci fotografie, pozor! V Nových Butovicích otevřela nová galerie Czech Photo Centre [online]. Praha: Český rozhlas - Radiožurnál, 2016-10-14 [cit. 2017-08-08]. Dostupné online. 
  5. MRÁZKOVÁ, Daniela. Jaroslav Kučera vystavuje cyklus Sudety v Czech Photo Centre. artmagazin.eu [online]. 2016 [cit. 2017-08-08]. Dostupné online. 
  6. KONEČNÝ, Vratislav. Butovický Trifot Davida Černého je unikátním dílem na městské periferii. novinky.cz [online]. Borgis a. s., 2017-04-12 [cit. 2017-08-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]