Cypřišek Lawsonův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxCypřišek Lawsonův
alternativní popis obrázku chybí
Nešlechtěný cypřišek Lawsonův v přírodním prostředí
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďcypřišovité (Cupressaceae)
Rodcypřišek (Chamaecyparis)
Binomické jméno
Chamaecyparis lawsoniana
(A. Murray) Parl., 1864
Areál rozšíření
Synonyma

Cupressus lawsoniana [2]

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana) je severoamerický jehličnatý strom z čeledě cypřišovitých.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Je původem ze Spojených států severoamerických z oblastí států Kalifornie a Oregon. Roste většinou v izolovaných populacích v jehličnatých lesích, nejčastěji s borovicemi a jedlemi, do nadmořské výšky asi 1700 m a hlavně na hadcových podložích. Snáší sušší prostředí, znečištěné ovzduší i polostín, má rád zásaditou půdu. Při extrémních mrazech namrzá. V roce 1854 byl dovezen do Edinburghu ve Skotsku a o pět let později i do Čech (Nové Hrady?).[3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to stálezelený strom dorůstající ve své domovině do výšky 50 metrů, v našich podmínkách jen 25 metrů. Má tvar úzce kuželovitýválcovitý, kmen mívá výčetní tloušťku až 3 m. Jeho větve jsou husté s kratšími a většinou vodorovnými větvičkami. Konce větví i terminálu jsou obvykle převislé. Borka je hnědá s červenavým nádechem, u nejstarších stromů je tlustá 15 až 25 cm (u stromu do 100 let stáří asi jen 2 cm). Hladké špičaté až zašpičatělé modrozelené šupinovité listy jsou přitisklé k ose, zespodu mají šedý lem ve tvaru písmene X, jsou dlouhé od 2 do 3 mm. Po rozetření vydávají příjemné aroma, stejně jako mladá kůra.

Žlutozelené samčí šištice, mající v průměru 2 až 3 mm, jsou v období zralosti načervenalé až purpurové, mají červená prašná pouzdra s pylem. Samičí šištice jsou kulovité nebo mírně kuželovité, 8 až 12 mm v průměru, skládají se z 5 až 10 šupin, zralá jsou červeno hnědá. Po opylení dozrávají ještě téhož roku na podzim, pod každým plodolistem vyrostou 2 až 4 semena dlouhá od 2 do 5 mm se zhruba stejně velkým křídlem.[3][5][6]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Dříve v době přirozené hojnosti bylo jeho bílé, vonné dřevo velmi ceněno a z Ameriky i vyváženo, např. do Japonska na stavbu chrámů, nebo se používalo na stavbu lodí. Nyní jsou přirozené zdroje vydrancovány.

Dřevo obsahuje olej používaný jako léčivá droga, vnitřně i inhalací, Olej se nyní získává destilací pilin a jiného dřevěného odpadu. Dlouhodobé vdechování naopak je spojováno s onemocněním ledvin.

Cypřišek Lawsonův je velice variabilní druh. Šlechtí se intenzivně co do výšky, vzhledu, tvaru i barvy jehličí a je známo okolo 500 kultivarů. Toho se využívá v parkové a zahradní výsadbě, kde je jeden z nejvýznamnějších jehličnanů.[3][6][7]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Zhoubná patogenní plíseň Phytophthora lateralis se rozšířila v některých místech výskytu cypřišku Lawsonova, hlavně ve vnitrozemí Kalifornie, a ničí stromy bez ohledu na jejích věk. Není znám způsob jak toto šíření zastavit chemicky, ani nejsou odolné klony stromů. Soudí se, že plíseň je rozšiřována vodou, zvířaty a lidmi.[6]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Stromy dosahují ve své domovině úctyhodných rozměrů i stáří.

  • Nejmohutnější roste v Siskiyou National Forest v Oregonu, má výčetní tloušťku kmene 365 cm, výšku 69,8 m a šířku koruny 12 m (v r. 1998).
  • Nejvyšší lze nalézt v Jed Smith State Park v Kalifornii, je vysoký 81,08 m a kmen má průměr 280,4 cm (v r. 2009).
  • Věk nejstarších stromů je odhadován na 560 let.[6]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. BioLib: Cypřišek Lawsonův [online]. Ondřej Zicha, 04.01.2006 [cit. 2010-11-27]. Dostupné online. 
  3. a b c Dendrologie.cz: Cypřišek Lawsonův [online]. P. Horáček a J. Mencl, 07.06.2007 [cit. 2010-11-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-15. 
  4. The Jepson Manual: Vascular Plants of California [online]. University of California, Oakland, CA [cit. 2010-11-27]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  5. Flora of North America: Chamaecyparis lawsoniana [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA. [cit. 2010-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. a b c d The Gymnosperm Database: Chamaecyparis lawsoniana [online]. Christopher J. Earle, rev. 16.11.2010 [cit. 2010-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. The Wood Explorer: Port Orford cedr [online]. The Wood Explorer [cit. 2010-11-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-01-14. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]