Cynometra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Cynometra

alternativní popis obrázku chybí
Cynometra cauliflora
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: bobotvaré (Fabales)
Čeleď: bobovité (Fabaceae)
Podčeleď: Detarioideae
Rod: cynometra (Cynometra)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Květy a plody Cynometra cauliflora

Cynometra[1] (Cynometra) je rod rostlin z čeledi bobovité. Jsou to keře a stromy se zpeřenými listy a drobnými květy uspořádanými v hroznech či latách. Některé druhy jsou kauliflorní. Vyskytují se v počtu asi 80 druhů v tropech celého světa.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Cynometry jsou stálezelené stromy nebo řidčeji keře. Listy jsou sudozpeřené, složené z 1 až mnoha párů většinou vstřícných a asymetrických, tenkých nebo kožovitých lístků. Květy jsou drobné, většinou bílé nebo řidčeji žluté či červenavé, uspořádané v krátkých latách či hroznech, které u některých druhů vyrůstají z kmene a starších větví. Kalich je složen ze 4 nebo 5 volných lístků. Koruna je tvořena 5 téměř stejnými, volnými korunními lístky. Tyčinek je nejčastěji 10 (příp. 8 až 12), jsou volné nebo na bázi krátce srostlé. Semeník je přisedlý až krátce stopkatý, s 1 až 2 (řidčeji až 4) vajíčky. Plody jsou okrouhlé, vejcovité až podlouhlé, tlusté, dřevnaté nebo dužnaté, spíše nepukavé. Obsahují 1 až 2 (řidčeji až 4) zploštělá semena.[2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod cynometra zahrnuje celosvětově asi 80 až 90 druhů a je tak největším rodem podčeledi Detarioideae. Je rozšířen v tropech celého světa, přičemž počty druhů vyskytujících se v tropické Asii, Africe a Americe jsou obdobné. Cynometry rostou v nížinném deštném lese, v bažinatých lesích, často podél řek, též v suchých lesích a keřovité vegetaci.[4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Různé druhy rodu cynometra jsou využívány jako zdroj dřeva nebo jako stínící stromy.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha : Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)  
  2. BERRY, P.E. et al.. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. IV). Missouri : Timber Press, 1998. ISBN 0-915279-52-5.  
  3. LEISTNER, O.A. Seed plants of southern tropical Africa: families and genera. Pretoria : SABONET, 2005. ISBN 1-919976-07-8.  
  4. a b Legumes of the World. [online]. Kew Royal Botanical Gardens. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]