Cynewulf z Wessexu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cynewulf
král Wessexu
Doba vlády 757786
Úplné jméno Cynewulf z Wessexu
Narození ?
Wessex
Úmrtí 786
Wiltshire
Pohřben Winchesterská katedrála
Předchůdce Sigeberht
Nástupce Beorhtric
Potomci žádné
Rod Wessex
Otec nedoloženo
Matka nedoloženo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cynewulf (narozen ?, † 786) byl anglosaský král Wessexu (od roku 757). Stejně jako jeho předchůdci, kteří nastoupili pro králi Inovi, nepatří Cynewulf k pokrevní královské linii rodu Cerdikovců a jeho původ je nejasný. Stal se králem po sesazení Sigeberhta. Vládl mezi lety 757786.[pozn. 1]

Mohl se dostat k moci patrně za přispění mercijského krále Æthelbalda. Æthelbald byl však ještě téhož roku (757) zavražděn a Mercie se propadla do chaosu. Toho využil Cynewulf, aby prosadil nezávislost Wessexu na Mercii a odňal Mercii území dnešního hrabství Berkshire. Často rovněž bojoval s Velšany.

V roce 779 porazil Cynewulfa mercijský král Offa, který následně odebral Wessexu všechna území, která předtím na úkor Mercie uchvátil Cynewulf. Wessex patrně ztratil i Londýn. Vzdor této porážce chybí důkaz, že by se Cynewulf stal Offovým vazalem (tak jako později se jím stal jeho nástupce Beorhtric).

V roce 786 překvapil a zabil Cynewulfa a všechny přítomné členy jeho družiny Cyneheard, bratr sesazeného krále Sigeberhta. Anglosaská kronika patrně ve svém vyprávění aplikuje tradiční příběh a není v podrobnostech přesná.

Cynewulfa na trůnu Wessexu nahradil Beorhtric.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Data, osobní vazby a události z období raných králů Wessexu až po krále Egberta jsou nejisté a mnohdy předmětem diskuze mezi historiky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cynewulf of Wessex na anglické Wikipedii.

Král Wessexu
Předchůdce:
Sigeberht
757786
Cynewulf z Wessexu
Nástupce:
Beorhtric