Přeskočit na obsah

Cyklin-dependentní kináza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Komplex mezi cykliny a cyklin-dependentními kinázami; schematicky

Cyklin-dependentní kinázy (zkratka Cdk) jsou skupina kináz, které hrají důležitou roli v regulaci buněčného cyklu. Jedná se konkrétně o serin/threonin proteinkinázy, které fosforylují bílkoviny na jejich serinových nebo threoninových aminokyselinách a tím je zpravidla aktivují. Například na začátku mitózy je pomocí Cdk spuštěna kondenzace chromozomů, rozpad jaderného obalu a tvorba dělicího vřeténka. Jak název prozrazuje, jsou tzv. cyklin-dependentní, což znamená, že fungují jen tehdy, naváže-li se na ně tzv. cyklin. Pro jejich plnou funkci je však ještě potřeba CDK-aktivující kinázy.

Jednotlivé cyklin-dependentní kinázy se číslují, známe Cdk1, Cdk2, Cdk3, Cdk4, Cdk5, Cdk6, Cdk7, Cdk8, Cdk9 a další.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York: Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1. 
  • ALBERTS, Bruce , et al. The Molecular Biology of the Cell. [s.l.]: Garland Science, 2002. (4th. ed). Dostupné online. ISBN 0-8153-3218-1. 
  • LODISH, Harvey, et al.. Molecular Cell Biology. New York: W.H. Freedman and Company, 2004. Dostupné online. ISBN 0-7167-4366-3. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]