Cvetnoj bulvar (stanice metra v Moskvě)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cvetnoj bulvar
Střední loď stanice Cvetnoj bulvar
Střední loď stanice Cvetnoj bulvar
Stát Rusko
Město Moskva
Vznik 31. prosince 1988
Linky Serpuchovsko-Timirjazevskaja
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cvetnoj bulvar (rusky Цветной бульвар) je stanice moskevského metra.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice se nachází na Serpuchovsko-Timirjazevské lince, v její centrální části, pod středem Moskvy. Je to podzemní, trojlodní, ražená stanice s jedním výstupem a zkrácenou střední lodí. Vybudována byla 50 m hluboko pod zemí. Výstup vede eskalátorovým tunelem do povrchového vestibulu, umístěného v přízemí budovy. Ten vychází z jednoho konce středního tunelu stanice, ne však podle její osy, jako je tomu běžné ale svírá s osou stanice mírný úhel. Druhý konec je ukončený stěnou, později zde byla dobudována přestupní chodba do stanice Trubnaja na Ljublinské lince.

Pro obklad stanice byl zvolen již tradičně mramor bílé barvy, nad prostupy jsou umístěné dekorativní skleněné mozaiky. Na stěnách za nástupištěm je umístěn mramor více barev.

Stanice byla zprovozněna jako součást úseku linky Serpuchovsko-Timirjazevskaja mezi stanicemi ČechovskajaSavjolovskaja 30. prosince 1988. Stanici denně využije okolo 40 tisíc lidí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Altufjevo Metro v MoskvěSerpuchovsko-Timirjazevskaja – 9 směr Bulvar Dmitrija Donskogo
Mendělejevskaja Cvetnoj bulvar Čechovskaja
AltufjevoBibirjevoOtradnojeVladykino 14Petrovsko-Razumovskaja 10TimirjazevskajaDmitrovskajaSavjolovskajaMendělejevskaja 5Cvetnoj Bulvar 10Čechovskaja 2 7Borovickaja 1 3PoljankaSerpuchovskaja 5TulskajaNagatinskajaNagornajaNachimovskij prospektSevastopolskaja 11ČertanovskajaJužnajaPražskajaUlica Akademika JangeljaAnninoBulvar Dmitrija Donskogo 12