Cunoniaceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Cunoniaceae

Weinmannia tinctoria
Weinmannia tinctoria
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: šťavelotvaré (Oxalidales)
Čeleď: Cunoniaceae
Weinmannia pinnata
Cunonia capensis
Eucryphia cordifolia

Cunoniaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu šťavelotvaré (Oxalidales).

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Stálezelené keře a stromy, u rodu Weimannia někdy i škrtiče nebo hemiepifyty. Kůra je obvykle šedá nebo světle hnědá, s podélnými prasklinami, větévky s lenticelami. Listy jsou vstřícné (výjimečně střídavé - Gumillea), jednolisté, trojlisté, dlanitě složené nebo lichozpeřené. Palisty jsou přítomny a často nápadně vyvinuty. Lístky jsou obvykle zubaté se zuby zakončenými žlázkou. Žilnatina je zpeřená. Řapíky a střední žilka listu jsou často křídlaté. Chlupy na listech jsou jednoduché. Květy jsou pravidelné, oboupohlavné, drobné a vyrůstají v úžlabních hroznovitých květenstvích. Kalich je složen z různého počtu (4-5, příp. 3-10) volných nebo na bázi srostlých lístků. Korunní lístky jsou volné nebo bazálně srostlé, ve stejném počtu jako kališní anebo koruna chybí. Květy jsou bílé, smetanové, růžové nebo světle oranžové, méně často jasně červené nebo jasně zelené. Tyčinek je obvykle dvakrát tolik co kališních lístků, nejčastěji 8 nebo 10. Gyneceum je svrchní se 2 až 5 (až 14) většinou srůstajícími plodolisty. Plodem je tobolka se 2 až mnoha semeny, výjimečně měchýřek, oříšek nebo peckovice. Semena jsou lysá nebo chlupatá a obsahují olejnatý endosperm.

Květy produkují nektar a lákají různý hmyz, ptáky, netopýry a gekony. Pukavé plody většiny rodů zůstávají na větvích, semena mají křídlovité přívěsky nebo dlouhé chlupy a jsou šířena větrem. Několik rodů má nepukavé plody, které opadávají vcelku a jsou šířeny vzduchem nebo vodou.

Čeleď zahrnuje 27 rodů a asi 300 druhů. Je rozšířena v tropické Americe, od Malajsie po Austrálii a Nový Zéland, v jižní Africe a na Madagaskaru a na ostrovech jižního Pacifiku. V některých oblastech (Jižní Amerika, jižní Afrika, Austrálie a Nový Zéland) se vyskytuje mimo tropické oblasti a přesahuje až do mírného pásu. Centrum druhové diverzity je v australské oblasti, největší počet druhů je na Nové Kaledonii.

Většina druhů roste ve vlhkých horských lesích. V některých typech horského mlžného lesa na Madagaskaru a v Jižní Americe jsou charakteristickou a převládající složkou.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V Cronquistově systému byla čeleď Cunoniaceae řazena do řádu růžotvaré (Rosales). Systém APG sloučil v řádu šťavelotvaré (Oxalidales) několik čeledí řazených do té doby do různých řádů. Rod Aphanopetalum byl přeřazen do samostatné čeledi Aphanopetalaceae v řádu lomikamenotvaré (Saxifragales). Do čeledi Cunoniaceae byly vřazeny rody Eucryphia, Davidsonia a Bauera, zařazované dříve do samostatných čeledí.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Dřevo stromovitých zástupců je především v Malajsii a Austrálii využíváno ve stavebnictví. Mnohé druhy mají velký obsah taninů a v minulosti byly jejich populace často vyhledávány a drancovány pro účely koželužství.

Druhy rodu Eucryphia jsou v klimaticky příhodných oblastech Evropy při atlantském pobřeží využívány jako atraktivní zahradní dřeviny.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

  • Eucryphia - keře a stromy s velkými bílými květy, 5 druhů v Chile a jihovýchodní Austrálii
  • Weinmannia - největší rod čeledi, asi 150 druhů, Madagaskar, tropická Amerika a Asie

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Acrophyllum, Acsmithia, Aistopetalum, Anodopetalum, Bauera, Caldcluvia, Callicoma, Ceratopetalum, Codia, Cunonia, Davidsonia, Eucryphia, Geissois, Gillbeea, Gumillea, Hooglandia, Lamanonia, Pancheria, Platylophus, Pseudoweinmannia, Pullea, Schizomeria, Spiraeanthemum, Vesselowskya, Weinmannia

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Gentry A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0-226-28943-5.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. IV). Timber Press, 1998. ISBN 0-915279-52-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]