Cryolophosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Cryolophosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní jura, před 188 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Cryolophosaurus u mršiny
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Infrařád: teropodi (Theropoda)
Čeleď: Dilophosauridae
Rod: Cryolophosaurus
Hammer a Hickerson, 1994
Binomické jméno
Cryolophosaurus ellioti
Hammer a Hickerson, 1994
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cryolophosaurus („zmrzlý ještěr s hřebenem“) byl druh masožravého dinosaura objeveného na Antarktidě v roce 1991. Žil v období spodní jury (stupně sinemur a pliensbach). Délka tohoto teropoda se na základě fosilního materiálu odhaduje na 6–8 metrů a hmotnost na 465 kilogramů. Cryolophosaurus je charakteristický zejména kostěným hřebenem, který je formován kostmi nosními a slzními. K čemu hřeben sloužil je nicméně otázkou diskuzí.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Systematická pozice kryolofosaura je vzhledem k přítomnosti primitivních i pokročilých znaků dosud nejasná. Na základě posledních studií (Smith a kol., 2007) se zdá, že společně se třemi dalšími druhy, původně řazenými k nadčeledi bazálních teropodních dinosaurů – Coelophysoidea (Dilophosaurus wetherilli, „Dilophosaurus“ sinensis a Dracovenator regenti), tvoří monofyletický klad, který dosud postrádá název i fylogenetickou definici.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Cryolophosaurus byl rok před oficiálním popisem nazván „Elvisaurus“, a to díky jeho hřebenu, který poněkud připomínal účes populárního zpěváka Elvise Presleyho.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NATHAN D. SMITH, PETER J. MAKOVICKY, WILLIAM R. HAMMER, PHILIP J. CURRIE (2007) Osteology of Cryolophosaurus ellioti (Dinosauria: Theropoda) from the Early Jurassic of Antarctica and implications for early theropod evolution. Zoological Journal of the Linnean Society 151 (2), 377–421.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]