Cross-country (cyklistika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Julien Absalon - jeden z nejlepších XC závodníků.

Cross-country (XC) je nejčastější disciplína horských kol. Cross-country je Olympijským sportem od roku 1996 a je to také jediná disciplína závodů horských kol, s kterou lze prorazit až na Olympiádu.

Terén[editovat | editovat zdroj]

Pro cross-country je typická jízda v poměrně těžkém terénu. Jezdí se převážně na nezpevněných lesních cestách a singletracích. Jezdci se musí vypořádat s kameny, kořeny, bahnem, vodními brody, ale i občasnými padlými stromy. Jak se s těmito překážkami jezdci vyrovnají záleží na jejich technických (jezdeckých) dovednostech.

Kolo a vybavení[editovat | editovat zdroj]

Jaroslav Kulhavý - Olympijský vítěz z roku 2012 a asi nejlepší český závodník v XC.

Jelikož je cross-country vcelku nebezpečná disciplína, musejí mít jezdci také patřičnou ochranu. Základem je cyklistická helma, ale i třeba takový dres nebo rukavice dokáží při pádu alespoň trochu zamezit odření. Někteří jezdci se nebrání ani chráničům na kolena nebo na lokty. Mezi vybavení jezdců většinou patří systém SPD. Tento systém drží nohu na pedálu mnohem lépe, takže se téměř nemůže stát, že by noha z pedálu sjela. Jezdci cross-country jsou mnohem náchylnější ke zranění než třeba silniční cyklisté, avšak zranění obvykle nebývají tak závažná, neboť se nepadá při tak vysokých rychlostech a málokdy dochází k hromadným pádům.

Kola na cross-country patří k nejlehčím horským kolům. Ty nejlehčí mají pouhých 7-8 kg. Disponují odpruženou přední vidlicí a některá i zadním odpružením v podobě tlumiče. Geometrie rámu umisťuje jezdce do lehce vzpřímenější pozice než u silničního kola, ale mnohem méně než u sjezdového kola.

Závody[editovat | editovat zdroj]

Závody v XC se jezdí v přírodě, do níž jsou mnohdy zakomponovány umělé překážky. Dělí se na 3 disciplíny: Cross-country – Eliminator (XCE), Marathon (XCM) a nejznámější a nejprestižnější Olympic (XCO). Mezi nejlepší závodníky patří např. Julien Absalon, Nino Schurter, Jaroslav Kulhavý, José Antonio Hermida, Manuel Fumic, Florian Vogel, Marco Aurelio Fontana ad. Švýcarsko a Francie jsou považovány za XC velmoci. V České republice jsou také velice kvalitní závodníci. Důkazem toho jsou např. Ondřej Cink, Jan Škarnitzl, Kristián Hynek a Jan Vastl.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]