Cristatusaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCristatusaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 121 až 112 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Nadčeleď Megalosauroidea
Čeleď Spinosauridae
Podčeleď Baryonychinae
Rod Cristatusaurus
Binomické jméno
Cristatusaurus lapparenti
Taquet a Russell, 1998
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cristatusaurus ("ještěr s hřebenem") byl masožravý teropodní dinosaurus z čeledi Spinosauridae, žijící v období spodní křídy na území afrického Nigeru (Gadoufaoua). První fosilie tohoto dinosaura byly objeveny v roce 1973, teprve v roce 1998 však byly popsány jako C. lapparenti. Šlo o poměrně velkého teropoda a délce zhruba 10 metrů.[1]

Tento teropod byl podobný příbuzným rodům Baryonyx a Suchomimus. Je dokonce možné, že druhý zmíněný rod a Cristatusaurus jsou synonymní, neboť se v obou případech jedná o severoafrické rody. Proto je C. lapparenti někdy považován za nomen dubium.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Taquet, P. and Russell, D. A. (1998). "New data on spinosaurid dinosaurs from the Early Cretaceous of the Sahara". Comptes Rendus de l'Académie des Sciences à Paris, Sciences de la Terre et des Planètes 327: 347-353.
  • Rauhut, O. W. M. (2003). "The interrelationships and evolution of basal theropod dinosaurs". Special Papers in Palaeontology 69: 1-213.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]