Přeskočit na obsah

Coturnix

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxCoturnix
alternativní popis obrázku chybí
křepelka harlekýn (C. delegorguei)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádhrabaví (Galliformes)
Čeleďbažantovití (Phasianidae)
Rodkřepelka (Coturnix)
Garsault, 1764
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Coturnix je rod křepelek, jehož zástupci jsou rozšíření po Austrálii, Eurasii a kdysi i po Novém Zélandu. Do rodu se řadí 5 žijících druhů a jeden vyhynulý druh.

Rod Coturnix vytvořil v roce 1764 francouzský přírodovědec François Alexandre Pierre de Garsault.[1][2] Název druhu Coturnix je latinský výraz pro křepelku polní.[3]

Seznam druhů

[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje 6 druhů, z nichž jeden druh, křepelka novozélandská (C. novaezelandiae), je vyhynulý.[4]

Běžné a binomické jméno Fotografie Areál výskytu
křepelka černoprsá
(Coturnix coromandelica)
Indický subkontinent včetně Bangladéše, Indie, Nepálu a Pákistánu. Zimuje na Šrí Lance a v Myanmaru, Thajsku, Kambodži a Vietnamu.
křepelka harlekýn
(Coturnix delegorguei)
Afrika a Arabský poloostrov.
křepelka polní
(Coturnix coturnix)
Hnízdí v Evropě a západní Asii, zimuje na Indickém subkontinentu a v Africe. Některé poddruhy hnízdí v subsaharské Africe.
křepelka japonská
(Coturnix japonica)
Hnízdí ve východní Asii a zimuje ve Vietnamu, Kambodži, Lasou a jižní Číně. Tento druh byl pozorován i při hnízdění v Turecku a zimování v Africe.
křepelka novozélandská
(Coturnix novaezelandiae)
Nový Zéland.
křepelka rezavohrdlá
(Coturnix pectoralis)
Austrálie. V Tasmánii vyhynula.

Jedná se o malé nenápadné ptáky s převážně hnědo-žlutým opeřením s bílým a černým flekováním, které křepelkám umožňuje dobře splynout s okolním prostředím.

Křepelky z rodu Coturnix žijí v párech či malých sociální skupinkách. Během migrace mohou tvořit i velká hejna. Ne všechny druhy jsou stěhovavé, avšak většina druhů je schopna velmi rychlého letu, který používají hlavně v případě ohrožení. Většinu času tráví hledáním bezobratlých a semen během prohrabávání půdy a listí na zemi. Typický habitat druhu tvoří hustá vegetace, křoví kolem říčních břehů a obilná pole. Jsou oblíbenou kořistí dravců.

  1. GARSAULT, François Alexandre Pierre de. Les figures des plantes et animaux d'usage en medecine, décrits dans la Matiere Medicale de Geoffroy Medecin (Plate 686). Paris: Desprez, 1764. Dostupné online. (French) 
  2. WELTER-SCHULTES, F.W.; KLUG, R. Nomenclatural consequences resulting from the rediscovery of Les figures des plantes et animaux d'usage en médecine, a rare work published by Garsault in 1764, in the zoological literature. Bulletin of Zoological Nomenclature. 2009, roč. 66, čís. 3, s. 225–241 [233]. DOI 10.21805/bzn.v66i3.a1. (anglicky) 
  3. JOBLING, James A. The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. London: Christopher Helm, 2010. Dostupné online. ISBN 978-1-4081-2501-4. S. 120. 
  4. Pheasants, partridges, francolins [online]. IOC World Bird List v12.1 [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]