Cottage

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cottage
Složení
skimmed milk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cottage [kotyč[1]] je tvarohový sýr mírné příchuti. Je vysušený, ale ne stlačený, takže v něm zůstává stopa syrovátky. V průběhu zpracování je sýr obvykle omýván kvůli odstranění kyselosti, což mu dává nasládlou chuť tvarohového sýru. Není ani uležený, ani barvený. Různé druhy cottage se připravují z mléka s různým množstvím tuku.

Sýr cottage se konzumuje nejčastěji samotný, s ovocem a cukrem, se solí a pepřem, v salátech nebo jako surovina při přípravě lasagní nebo různých druhů dezertů. Sýr cottage podávaný s ovocem je častou přílohou v některých restauracích.

Název pochází z anglického výrazu pro domácí tvarohový sýr – cottage cheese. Tento název byl poprvé použit roce 1848. Věří se, že se původně vyráběl v domácnostech z nejrůznějších druhů mléka, které zbylo po výrobě másla.

Ve Švédsku se tomuto typu sýru říká převážně keso, podle nejznámější švédské značky tohoto sýra.

V sousedním Finsku je tento sýr znám jako rae juusto – v překladu zrnkový sýr.

Velikost sýřeniny[editovat | editovat zdroj]

Velikostí sýřeniny se označuje velikost „kousků“ v sýru cottage. Dva hlavní typy sýru cottage jsou cottage s malými kousky, což je kyselejší varianta vyrobená bez syřidla, a s velkými kousky, což je méně kyselá varianta se syřidlem. Syřidlo je přírodní komplex enzymů, které urychlují srážení a zabraňují rozpadu tvarohu. Přidáním se snižuje doba výroby sýru a výsledkem je méně kyselý sýr s velkými kousky a dochází také k redukci zbytkového tvarohu, který se dále nevyužívá.

Výživnost[editovat | editovat zdroj]

113 g tohoto sýru se 4 % tuku obsahuje asi 120 kalorií, 5 g tuku (3 g nasycených tuků), 3 g sacharidů a 14 g bílkovin. Obsahuje také přibližně 500 mg sodíku, 70 mg vápníku a 20 mg cholesterolu.

Někteří výrobci vyrábějí také nízkotučné či odtučněné varianty tohoto sýru. Kvůli kompenzaci nevýrazné chuti u nízkotučných a odtučněných variant se přidává větší množství cukru.

Sýr cottage je oblíbeným jídlem lidí na dietě a kulturistů pro svůj vysoký obsah kaseinu při poměrně nízkém obsahu tuku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Internetová jazyková příručka – cottage. prirucka.ujc.cas.cz [online]. [cit. 2021-01-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]