Cottage

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cottage
Cottage Cheese.jpg
Složení
skimmed milk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cottage (čti kotyč[1]) je tvarohový sýr mírné příchuti. Je vysušený, ale ne stlačený, takže v něm zůstává stopa syrovátky. V průběhu zpracování je sýr obvykle omýván kvůli odstranění kyselosti, což mu dává nasládlou chuť tvarohového sýru. Není ani uležený, ani barvený. Různé druhy cottage se připravují z mléka s různým množstvím tuku.

Sýr cottage se konzumuje nejčastěji samotný, s ovocem a cukrem, se solí a pepřem, v salátech nebo jako surovina při přípravě lasagní nebo různých druhů dezertů. Sýr cottage podávaný s ovocem je častou přílohou v některých restauracích.

Název pochází z anglického výrazu pro domácí tvarohový sýr – cottage cheese. Tento název byl poprvé použit roce 1848. Věří se, že se původně vyráběl v domácnostech z nejrůznějších druhů mléka, které zbylo po výrobě másla.

Ve Švédsku se tomuto typu sýru říká převážně keso, podle nejznámější švédské značky tohoto sýra.

Ve vedlejším Finsku je tento sýr znám jako rae juusto – v překladu zrnkový sýr.

Velikost sýřeniny[editovat | editovat zdroj]

Velikostí sýřeniny se označuje velikost „kousků“ v sýru cottage. Dva hlavní typy sýru cottage jsou cottage s malými kousky, což je kyselejší varianta vyrobená bez syřidla, a s velkými kousky, což je méně kyselá varianta se syřidlem. Syřidlo je přírodní komplex enzymů, které urychlují srážení a zabraňují rozpadu tvarohu. Přidáním se snižuje doba výroby sýru a výsledkem je méně kyselý sýr s velkými kousky a dochází také k redukci zbytkového tvarohu, který se dále nevyužívá.

Výživnost[editovat | editovat zdroj]

113 g tohoto sýru se 4 % tuku obsahuje asi 120 kalorií, 5 g tuku (3 g nasycených tuků), 3 g sacharidů a 14 g bílkovin. Obsahuje také přibližně 500 mg sodíku, 70 mg vápníku a 20 mg cholesterolu.

Někteří výrobci vyrábějí také nízkotučné či odtučněné varianty tohoto sýru. Kvůli kompenzaci nevýrazné chuti u nízkotučných a odtučněných variant se přidává větší množství cukru.

Sýr cottage je oblíbeným jídlem lidí na dietě a kulturistů pro svůj vysoký obsah kaseinu při poměrně nízkém obsahu tuku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Internetová jazyková příručka – cottage. prirucka.ujc.cas.cz [online]. [cit. 2021-01-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]