Coswig

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Coswig
Kostel svatého Petra a Pavla
Kostel svatého Petra a Pavla
Coswig – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 118 m n. m.
Časové pásmo UTC +1
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Spolková země Sasko
Zemský okres Míšeň
Administrativní dělení 5 městských částí (okrsků)
Coswig na mapě
Poloha města Coswig v rámci zemského okresu Míšeň
Coswig
Coswig
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 25,9 km²
Počet obyvatel 20 817 (2019)[2]
Hustota zalidnění 804,4 obyv./km²
Etnické složení Němci 98,5 %[1]
Náboženské složení Protestantství 13,3 %
Římskokatolická církev 3,2 %[1]
Správa
Status velké okresní město
Primátor Frank Neupold (nezávislý)
Oficiální web www.coswig.de
Adresa obecního úřadu Karrasstraße 2
01640 Coswig
Telefonní předvolba 03523
PSČ 01640
Označení vozidel MEI, GRH, RG, RIE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Coswig je německé velké okresní město ve spolkové zemi Sasko. Leží na pravém břehu Labe na Saské vinné stezce mezi Míšní a Drážďanami. Má přibližně 21 tisíc[2] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší městskou částí je Brockwitz, který byl poprvé zmíněn roku 1013 v kodexu listin „Codex diplomaticus Saxoniæ“. Roku 1571 byla obec a s ní i velká část kostela zničena požárem, zachovala se pouze věž kostela a její renesanční zakončení. Dnešní barokní podoba kostela vznikla v roce 1737. Brockwitzský kostel je dobrým výchozím bodem, odkud se můžete vydat na zážitkovou stezku Brockwitz nebo si prohlédnout faru s výstavou přibližující historii obce.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

V centru města se nachází kostel Alte Peter-Pauls-Kirche (Starý kostel Petra a Pavla), který roku 1497 založil rytířský rod Karrassů. Se svou renesanční malířskou výzdobou a rekonstruovanými barokními varhanami patří mezi nejkrásnější saské venkovské kostely. V muzeu Karrasburg se návštěvníci seznámí s největšími zajímavostmi z historie města – jedná se o trvalou výstavu, kterou doplňují různé mimořádné výstavy. Nedaleko odtud se nachází Börse Coswig s neoklasicistním tanečním a koncertním sálem decentně zdobeným štukovými dekoracemi. Na parketu a na galerii po jeho obvodu místo pro více než 600 osob.

V Kötitzu se v malém krajinném parku nachází Villa Teresa – poklad a návštěvnický magnet. Na konci 19. století zde žili manželé a umělci Eugen d'Albert a Teresa Carreño a dnes se vila těší velké oblibě jako Centrum komorní hudby. Vedlejší budova byla roku 2013 společně s Lovosicemi, které jsou partnerským městem Coswig, rekonstruována a nyní nese název Casa Bohemica.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

V sousední vinařské obci Sörnewitz projedete kolem nejrůznějších vinařství, kde tamní vinaři nabízejí místní produkty a je zde i malé národopisné muzeum. V údolních nivách řeky Labe se v těchto místech již řadu let pěstuje zdravá arónie. Vysoko nad obcí Sörnewitz se vypíná Boselspitze, která je nejvyšším vyhlídkovým bodem oblasti Spaargebirge a jejíž jižní svahy jsou porostlé vinnou révou.

Údolní nivou v Coswigu vedou trasy s nadregionálním významem, jako je Saská vinná turistická stezka, dálková turistická trasa od Baltského moře po údolí přehrady na Sále / Ostsee-Saaletalsperrenweg nebo Saská svatojakubská stezka. Přímo Coswigem prochází také Labská cyklostezka, která zde míjí například jezero Kötitz a kemp. Z Kötitzu se lze přívozem přepravit do Gauernitzu a využít zde síť cyklistických stezek na levém břehu Labe. Na severovýchod od centra města se rozkládají lesy Friedewald s romantickými rybníky, potoky, vyhlídkami a rozsáhlou sítí turistických cest a cyklostezek.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Zensus 2011 [online]. Statistische Ämter des Bundes und der Länder [cit. 2018-11-07]. Dostupné online. (německy) 
  2. a b Dostupné online. [cit. 2020-02-29]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]