Corpus Hippocraticum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Text Hippokratovy přísahy v rukopisu z 12. stol. (Řím, Vatikán)

Corpus Hippocraticum [korpus hipokratikum] (lat.) čili Hippokratovská sbírka je starověký soubor asi 60 lékařských spisů rozmanité povahy a stáří, inspirovaných učením řeckého lékaře Hippokrata († asi 377 př. n. l.). Nejslavnějším z nich je takzvaná Hippokratova přísaha, kterou přísahali i evropští lékaři až do 18. století.

Text[editovat | editovat zdroj]

Magni Hippocratis medicorum omnium facile principis, opera omnia quae extant, 1657

I když se soubor jako celek vyskytoval už ve starověku a označoval hippokratovým jménem, žádný ze spisů patrně nepochází přímo od něho. Jednotlivé spisy byly napsány v iónské řečtině, vznikaly od poloviny 5. století př. n. l. do 2. stol. n. l. a zachovaly se i v latinských, arabských, hebrejských a syrských překladech. Ve spisech jsou zastoupeny názory dvou odlišných škol, které sídlily jednak na ostrově Kós v Dodekanésu při jihozápadním cípu dnešního Turecka, kde se Hippokratés narodil, jednak v blízkém Knidu.

Velká část zachovaných spisů se věnuje popisu a léčení jednotlivých případů (kazuistika), jiné teoretičtějším úvahám o jejich povaze a původu. Některé spisy jsou psány pro lékaře, jiné pro laiky. Jsou mezi nimi i eseje a pojednání o lékařských tématech, včetně psychiatrických. Teoretické spisy vesměs vycházejí z Hippokratova výkladu nemocí na základě nerovnováhy tělních šťáv a teorie temperamentů. Nemoci mají své přirozené příčiny a tomu odpovídá i terapie. Velká pozornost se věnuje dietě, vlivu podnebí i lékařské etice a praxi.

Život je krátký, umění dlouhé, příležitost prchavá, zkušenost klamná, úsudek obtížný.
— Aforismy I.1.
Pomáhat - nebo alespoň neškodit.
— Epidemica I.11

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hippokrates, Aforismy ; Prognostikon ; O vzduchu, vodách a místech. Praha: Alberta 1993
  • Ottův slovník naučný, heslo Hippokratés. Sv. 11, str. 308

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]