Cornelius Drebbel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cornelius Drebbel
Narození1572
Alkmaar
Úmrtí7. listopadu 1633
Londýn
Povolánívynálezce, ponorkář, chemik, tiskař, kreslíř, inženýr, výrobce nástrojů, fyzik a konstruktér
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cornelis Jacobszoon Drebbel (1572 Alkmaar7. listopadu 1633 Londýn) byl vynálezce, fyzik a alchymista. Většinu života strávil v Anglii. Byl tvůrcem prvního prakticky vyzkoušeného a funkčního podvodního člunu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Cornelius Drebbel se po celý život zabýval především vývojem měřících a optických přístrojů, s nimiž se seznámil již při svém studiu na univerzitě v Haarlemu. Během svého života pobýval na dvoře anglického krále Jakuba I., ale v letech 1610 – 1612 také na pozvání Rudolfa II. v Praze. Po Rudolfově smrti se uchýlil zpět do Londýna, kde také 7. listopadu 1633 zemřel.

Jeho velikým úspěchem bylo sestavení mikroskopu se dvěma vypouklými čočkami v roce 1621, ačkoli dodnes se o jeho prvenství vedou spory. Vynalezl také první vyhřívanou kuřecí líheň s primitivním termostatem, udržujícím konstantní teplotu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Claus Priesner Cornelius Jacobszoon Drebbel, in: Claus Priesner, Karin Figala: Alchemie. Lexikon einer hermetischen Wissenschaft, Beck 1998
  • Winfried R. Pötsch, Annelore Fischer, Wolfgang Müller: Lexikon bedeutender Chemiker. Unter Mitarbeit von Heinz Cassebaum. Harri Deutsch, Frankfurt am Main/Thun 1989, ISBN 3-8171-1055-3, S. 122f

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]