Cornelis Anthonisz.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cornelis Anthonisz.
Narození1505
Amsterdam
Úmrtí1553 (ve věku 47–48 let)
Amsterdam
Povolánímalíř, kartograf a tiskař
Významná dílaBird’s-eye View of Amsterdam
Banquet of Squad D of the Crossbow Civic Guards, „The Braspenning Banquet“
Civic Guardsmen of Squad A of the Arquebusier Civic Guards
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cornelis Anthonisz., Anthonisz. (Anthoniův syn), znám také jako Anthonissen nebo Teunissen (asi 1505 Amsterdam1553 tamtéž) byl holandský malíř, rytec a kartograf a leptač.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Anthonisz. se narodil v Amsterdamu kolem roku 1505. Byl vnukem Jacoba van Cornelisz Oostsanen, který ho pravděpodobně učil malovat a bratrancem Dircka Jacobsze. V roce 1538 namaloval první kompletní mapy Amsterdamu, věnované Karlu V. Ve službách Karla V. (1500 - 1558) odešel Anthonisz. v roce 1541 do Alžíru. V roce 1553 se zúčastnil s Karlem V. obléhání Thérouanne u St-Omeru. Je znám především svými dřevoryty, zejména dřevorytem známým jako tzv. Ptačí oko, což je mapa Amsterdamu z ptačí perspektivy. Podle dřevorytu z roku 1544 bylo vytvořeno 12 kopií. Dřevořez byl bohužel poškozen při požáru radnice v Amsterdamu v roce 1652. Obnoven byl v roce 1932. Mnohé z těchto budov zde zobrazených ještě dnes existují. Velmi slavný je jeho obraz příslušníků amsterodamského střeleckého cechu zvaný Banket střeleckého cechu.

Cechy střelců původně vznikaly za účelem obrany města. Postupem času se změnily na spolky, vyjadřující demokratické smýšlení a rostoucí sebevědomí měšťanstva. Příslušníci cechu si objednali portrét příslušníků spolku při příležitosti svátku svého patrona - sv. Jiří. Ten je zobrazen vpravo nahoře. Obraz "Banket střeleckého cechu" zdůrazňuje rovnost členů spolku, potlačuje hierarchické členění, jak bylo typické u jiných skupinových portrétů, a to právě s ohledem na stírání rozdílů mezi společenskou úrovní jednotlivých členů.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STUKENBROCK, Christine; TÖPPER, Barbora. 1000 mistrovských děl Evropského malířství. Příprava vydání Andrea Poláčková; redakce Jan Heller. [s.l.]: Nakl. Slovart, s.r.o., 2008. ISBN 978-80-7391-129-4, ISBN 978-3-8331-2128-9. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cornelis Anthonisz. na anglické Wikipedii.