Cordon bleu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cordon bleu
Jedna z variant Cordon bleu
Jedna z variant Cordon bleu
Základní informace
Místo původuŠvýcarsko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jiná verze Cordon bleu

Cordon bleu ([kɔʁ.dɔ̃ blø]IPA, často též nesprávně Gordon bleu,[1] Cordon blue či Gordon blue) je řízek původem z Francie. Jeho základem je kvalitní telecí maso, šunka a sýr s modrou plísní, nebo sýr typu Ementál, Gouda, Greyerzer, Appenzeller nebo Raclette, které se vloží do zábalu z telecího a jako celek obalí. Následně se smaží jako vídeňský řízek.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Tento pokrm je pojmenován nepřímo po vyznamenání nejlepších francouzských kuchařů Cordon bleu (tj. Modrá stuha). Na základě tohoto ocenění a úspěchu stejnojmenného kulinářského časopisu vznikla v Paříži v roce 1895 soukromá škola nejvyššího kuchařského umění Le Cordon Bleu (jež během 120 let činnosti a slávy udělila licenci desítkám kuchařských univerzit ve světě, zpravidla stejného jména). A právě zde vytvořili recept na tento řízek.

V německojazyčném prostředí se užívá regionálně také výraz „Schnitzel Cordon Bleu“ („řízek Cordon Bleu“). V Chorvatsku je stejný typ pokrmu označován jako „záhřebský řízek“ (chorvatsky Zagrebački odrezak).[zdroj?]

Dne 9. února 2012 rozhodl správní soud ve Stuttgartu, že pro přípravu pokrmu označeného „Cordon bleu“ musí být použito kromě telecího masa pouze vepřové šunky a „pravého“ sýra. Při použití šunky krůtí a taveného sýra nesmí být jídlo označováno jako „cordon bleu“.

Rakouský novinář a jazykovědec Robert Sedlaczek poznamenává k užívání výrazu Cordon bleu[2] v Rakousku, že důvodem k psaní počátečního „C“ v názvu je Codex Alimentarius Austriacus („rakouská potravinářská kniha"), právní základ pro názvy potravin. Restauratéři by totiž v případě užití vepřového masa museli v menu uvádět Cordon bleu vom Schwein („Cordon bleu z vepřového“, analogicky k Vídeňskému řízku a vepřovému řízku – Schnitzel vom Schwein), protože podle předpisu může být Cordon bleu pouze z telecího.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HANUŠKOVÁ, Jana. Cizí jídla v českých restauracích: Neumějí je napsat, a někdy ani uvařit [online]. Novinky.cz, 2014-08-01 [cit. 2017-11-02]. Dostupné online. 
  2. A.4.1 Schnitzel
  3. Land der Schlaucherln, zukunftsreich [online]. Wiener Zeitung, 2013-10-15 [cit. 2019-05-14]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]