Cordon bleu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cordon bleu
Jedna z variant Cordon bleu
Jedna z variant Cordon bleu
Základní informace
Místo původu Švýcarsko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jiná verze Cordon bleu

Cordon bleu ([kɔʁ.dɔ̃ blø] IPA, často též nesprávně Gordon bleu,[1] Cordon blue či Gordon blue) je řízek původem z Francie. Jeho základem je kvalitní telecí maso, šunka a sýr typu Ementál, Gouda, Greyerzer, Appenzeller nebo Raclette, které se vloží do zábalu z telecího a jako celek obalí. Následně se smaží jako vídeňský řízek.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Tento pokrm je pojmenován nepřímo po vyznamenání nejlepších francouzských kuchařů Cordon bleu (tj. Modrá stuha). Na základě tohoto ocenění a úspěchu stejnojmenného kulinářského časopisu vznikla v Paříži v roce 1895 soukromá škola nejvyššího kuchařského umění Le Cordon Bleu (jež během 120 let činnosti a slávy udělila licenci desítkám kuchařských univerzit ve světě, zpravidla stejného jména). A právě zde vytvořili recept na tento řízek.

V německojazyčném prostředí se užívá regionálně také výraz „Schnitzel Cordon Bleu“ („řízek Cordon Bleu“). V Chorvatsku je stejný typ pokrmu označován jako „záhřebský řízek“ (chorvatsky Zagrebački odrezak).

Dne 9. února 2012 rozhodl správní soud ve Stuttgartu, že pro přípravu pokrmu označeného „Cordon bleu“ musí být použito kromě telecího masa pouze vepřové šunky a „pravého“ sýra. Při použití šunky krůtí a taveného sýra nesmí být jídlo označováno jako „cordon bleu“.

Rakouský novinář a jazykovědec Robert Sedlaczek poznamenává k užívání výrazu Gordon bleu v Rakousku, že důvodem k psaní počátečního „G“ v názvu je Codex Alimentarius Austriacus („rakouská potravinářská kniha"), právní základ pro názvy potravin. Restauratéři by totiž v případě užití vepřového masa museli v menu uvádět Cordon bleu vom Schwein („Cordon bleu z vepřového“, analogicky k Vídeňskému řízku a vepřovému řízku – Schnitzel vom Schwein), protože podle předpisu může být Cordon bleu pouze z telecího.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HANUŠKOVÁ, Jana. Cizí jídla v českých restauracích: Neumějí je napsat, a někdy ani uvařit [online]. Novinky.cz, 2014-08-01 [cit. 2017-11-02]. Dostupné online. 
  2. Land der Schlaucherln, zukunftsreich [online]. Wiener Zeitung, 2013-10-15 [cit. 2019-05-14]. Dostupné online. (německy)