Coober Pedy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Coober Pedy
Coober Pedy01.JPG
Poloha
Souřadnice
Stát AustrálieAustrálie Austrálie
Spolkový stát Jižní Austrálie
Coober Pedy
Coober Pedy
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 1 762 (2016)[1]
Správa
Vznik 1915
Oficiální web www.cooberpedy.sa.gov.au
PSČ 5723
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Coober Pedy je město na severu Jižní Austrálie, ležící 846 km severním směrem od Adelaide na Stuart Highway. V roce 2013 v něm žilo 1695 obyvatel[2] (včetně 268 Aboriginců).[3] Je označováno za „hlavní město opálů“, kvůli množství vzácných opálů, které jsou zde těženy. Avšak ještě známější je díky podzemním domům, vybudované většinou v bývalých dolech z důvodu ukrytí se před celodenním žárem. Jméno města pochází z aboriginského názvu kupa–piti, což znamená „díra bílého muže“ [4]

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Aboriginci byli spojeni s touto oblastí po dlouhou dobu. První evropský cestovatel, který prošel blízko budoucího města byl Skot John McDouall Stuart roku 1858, ale město bylo založeno až v roce 1915, kdy zde byly objeveny opály. [5] Horníci se sem začali stěhovat o rok později. Roku 1999 zde už bylo více jak 250 000 vstupů do šachet a zároveň byl vydán zákon, který zabraňoval těžbě ve velkém měřítku. Drsné letní teploty přinutily mnoho obyvatel bydlet v jeskyních vyhloubených do úbočí kopců. Vyhloubení standardní jeskyně s třemi ložnicemi, kuchyní, koupelnou a salonkem stojí stejně jako klasický nový dům. Skála udržuje v jeskyni stálou teplotu, zatímco lidé žijící na povrchu potřebují klimatizaci, zvláště během letních měsíců, kdy teploty často přesahují 40 C. Během takových dnů se vlhkost vzduch jen vzácně vyšplhá nad 20 % a nebe je obvykle bez mraků. Průměrná maximální teplota je 30–32 C, i když zimy mohou být docela chladné.

Zopalizovaná schránka měkkýše

Coober Pedy je velmi malé město zhruba na půl cesty mezi Adelaide a Alice Springs, které se stalo populární zastávkou pro turisty, hlavně od dokončení Stuart Highway roku 1987. Zajímavosti v Coober Pedy zahrnují místní doly, hřbitov a podzemní kostely. První strom ve městě byl vysvářen ze železného šrotu a dodnes stojí na vrcholu kopce nad městem. Město i jeho okolí byli pro svou fotogeničnost vyhledávány filmaři. Ve městě samotném se odehrával děj filmu Opal Dream, jeho okolí zase posloužilo pro filmy Šílený Max a Dóm hromu[6], Rudá planeta, Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Černočerná tma a Pozdrav od juggerů. Ve všech výše zmíněných snímcích si místní obyvatelé zahráli jako kompars. Město je také ukázáno v seriálu The Amazing Race a je námětem několika knih. Město se též objevilo v open world závodní hře Forza Horizon, konkrétně jejím třetím pokračování. [7]

Sport a rekreace[editovat | editovat zdroj]

Místní golfové hřiště je zcela bez trávy a většinou se hraje v noci se světélkujícími míčky z důvodu nesnesitelných veder, které zde panují za denního světla. Ve městě také sídlí klub australského fotbalu, Coober Pedy Saints. Kvůli izolaci od zbytku světa musí tým cestovat přes 900 km do Roxby Downs, kde hraje zbytek ligových klubů.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Podzemní kostel

Coober Pedy má podle Köppenovy klasifikace pouštní podnebí. Nemá zdroj vody, ten je vzdálen přes 20 km.

Coober Pedy, Austrálie [8]
klimagram
123456789101112
 
 
17
 
36
21
 
 
23
 
36
21
 
 
13
 
33
18
 
 
6.5
 
28
14
 
 
13
 
23
10
 
 
14
 
19
7
 
 
7.8
 
19
6
 
 
9.2
 
21
7
 
 
8.4
 
25
10
 
 
15
 
29
14
 
 
12
 
32
17
 
 
18
 
35
19
průměrné max. a min. teploty ve °C
úhrn srážek v mm

Média[editovat | editovat zdroj]

V Coober Pedy lze naladit jak místní, tak celonárodní rádio a televizi. Digitální televizní signál by se měl zavádět v letech 2010–2013. Je plánováno, že na konci roku 2013 by měl být analogový vysílání zrušeno. Místní noviny Coober Pedy News vychází jednou týdně.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město je obsluhováno každodenním autobusovým spojením do Adelaidu. Coober Pedy je výchozí místo k cestě do outbackových komunit Oodnatta a William Creek. Dvakrát týdně tam z Coober Pedy vyráží poštovní služba doručující poštu, pasažéry a různý náklad.[9] V Coober Pedy je také letiště, odkud létají přímé spoje do Adelaide.

Ropné rezervy[editovat | editovat zdroj]

Město leží na hranici zvané Arckaringa Basin. V říjnu 2013 společnost Linc oznámila, že v Arckaringa Basin se nachází naleziště nekonvenční ropy (v ropných živicích). Zásoby této suroviny jsou odhadovány na 233 mld. barelů,[2][10][11][12] což je hodnota srovnatelná s rezervami Saúdské Arábie a cca 12 % celosvětových ropných rezerv.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Coober Pedy, South Australia na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]