Control-Alt-Delete

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
QWERTY klávesnice se zvýrazněnými pozicemi kláves Ctrl, Alt a Del

Control-Alt-Delete (často zkracováno na Ctrl+Alt+Del) je klávesová zkratka používaná na počítačích kompatibilních s původním IBM PC. Tato klávesová zkratka se používá stisknutím klávesy Delete při zároveň držených klávesách Alt a Control: Ctrl+Alt+Delete. Funkce této klávesové zkratky se liší od současného kontextu, ale všeobecně se dá říci, že přerušuje současnou operaci. Například během okamžiku před bootem počítače (před startem operačního systému) nebo v DOSu, Windows 3.0 a brzké verze Windowsu nebo OS/2 tato klávesová zkratka rebootuje počítač. Od Windows 95 tento příkaz spouští správce úloh anebo bezpečnostní komponentu počítače, která spolupracuje na ukončení sezení Windows.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na originální klávesnici k IBM PC 5150 není možné klávesovou zkratku Ctrl+Alt+Delete stisknout jednou rukou.

Funkce rebootu pomocí klávesnice byla původně vymyšlena Davidem Bradleyem. Bradley, jako hlavní inženýr projektu IBM PC a vývojář BIOSu původně používal klávesovou zkratku Ctrl+Alt+Esc, ale zjistil, že je jednoduché tuto kombinaci stisknout omylem. Proto namísto této kombinace využil kombinaci Ctrl+Alt+Delete jako bezpečnostní opatření, jelikož je tuto klávesovou zkratku na původních klávesnících k IBM PC 5150 nemožné stisknout jednou rukou.

Tato funkce byla původně zamýšlena jen pro interní použití a nebyla zamýšlena pro koncové uživatele, jelikož rebootovala počítač bez jakéhokoliv varování či potvrzení. Měla být používána lidmi píšící programy nebo dokumentaci k nim, aby mohli snadno restartovat svůj počítač bez nutnosti ho odpojit od sítě. Tato funkce byla ale zmíněna v technické dokumentaci k původním počítačům IBM a tedy se tato informace dostala na veřejnost.

Bradley se na tuto práci dívá jen jako na jeden úkol z mnoha: „bylo to pět deset minut práce, pak jsem se přesunul na další ze stovek úkolů, které měly být dokončeny“.

BIOS[editovat | editovat zdroj]

Ve výchozím stavu, když operační systém běží v reálném režimu (nebo v režimu před dokončením bootu, kdy není spuštěn žádný operační systém) je tato klávesová zkratka zachycena BIOSem, který na ni reaguje vynucením rebootu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Control-Alt-Delete na anglické Wikipedii.