Colaeus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Colaeus
Kolaios of Samos, figure at the Naturhistorisches Museum, Vienna 8940.jpg
Narození 7. století př. n. l.
Sámos
Úmrtí 7. století př. n. l.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Colaeus (řecky: Κωλαίος) asi 7. století př. n. l. Pocházel z ostrova Samos v Egejském moři a je považován za prvního řeckého mořeplavce, který vplul do vod Atlantského oceánu.

Svou cestu započal kolem roku 630 př. n. l. a tak jako většina objevů a cest, i tato byla dílem náhody. Spíše nešťastné. V době jeho výpravy dominovaly Evropě dva národy – Řekové obývající dnešní Řecko a pobřeží Malé Asie a Féničané, kteří v této době osidlovali severní část Afriky a jižní pobřeží Iberského poloostrova. K jeho velkým úspěchům lze také přičíst i fakt, že na své cestě byl nucen proplout skrze nepřátelské féničany ovládané území. Colaeus měl na své obchodní cestě zprvu namířeno do Egypta, avšak silná bouře a vítr ho přinutily změnit kurz plavby. A tak místo do Egypta ho vítr unášel směrem na západ napříč Středozemním mořem. Měl v úmyslu pokusit se přistát někde na pobřeží dnešní Libye, ale nedokázal vymanit svou loď ze mohutného větru a byl vydán na pospas svému osudu. Když se na dohled objevily Herkulovy sloupy – pro tehdejší Řeky nejodlehlejší místo známého světa Ekumeny, za které se nikdo neodvažoval – věděl, že jde vstříc velkému nebezpečí. Colaeus dokázal, že za touto hranicí nejen že neexistují žádné mořské příšery, nebezpečně velké vlny ani konec světa, ale že zde panují vlídné podmínky i čilý obchod. A tak konečně pokořil bájnou psychologickou bariéru v myslích všech Řeků a otevřel cestu dalším badatelským počinům.

Se svou lodí nakonec připlul do města Gadez (dnes známého jako Cádiz) a prozkoumal jižní část dnešního Španělska.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • BALCHIN, Jon. To The Ends Of The Earth - Journey of the Great Explorers. 1. vyd. Londýn: Arcturus Publishing Limited, 2005. 207 s. ISBN 1-84193-560-3. Kapitola Beyond the Pillars of Hercules, s. 6–14.