Cobbova–Douglasova produkční funkce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dvoufaktorová Cobbova–Douglasova produkční funkce

Cobbova–Douglasova produkční funkce,[1] je dvoufaktorová produkční funkce vyjadřující vztah mezi objemem vstupů (výrobních faktorů) a velikostí výstupu (produktu). Tato funkce byla navržena a ekonometricky otestována (pomocí metody nejmenších čtverců) americkým ekonomem Paulem Douglasem a matematikem Charlesem Cobbem v roce 1928.

V současné době ji Česká národní banka používá jako jednu z metod při odhadování výše potenciálního produktu. Výhodou této metody výpočtu je možnost analyzovat příspěvek jednotlivých faktorů (produktivity, práce a kapitálu) k růstu potenciálního produktu. Produkční funkce je v ČNB počítána ve třech variantách lišících se použitými vstupními daty.[2]

Produkční funkce[editovat | editovat zdroj]

Produkční funkce má tvar:

Q = ALαKβ,

přičemž:

Podle této funkce je objem reálného důchodu roven úrovni technologie A násobené geometrickým váženým průměrem indexů kapitálu (K) a práce (L).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Internetová jazyková příručka – přídavná jména přivlastňovací [online]. Ústav pro jazyk český, 2012-11-11 [cit. 2012-11-11]. Dostupné online. 
  2. Nejistoty ohledně výpočtu potenciálního produktu [online]. Česká národní banka [cit. 2012-11-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-09-11.