Coahuilaceratops

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCoahuilaceratops
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 72 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření coahuilaceratopse
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Infrařád Ceratopsia
Čeleď Ceratopsidae
Podčeleď Ceratopsinae
Rod Coahuilaceratops
Binomické jméno
Coahuilaceratops magnacuerna
Loewen et al., 2010
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Coahuilaceratops ("Rohatá tvář ze státu Coahuila") byl rod velkého rohatého dinosaura (ceratopsida), žijícího v období svrchní křídy (geologický stupeň kampán, asi před 72 miliony let) na území dnešního Mexika. Typovým a jediným dosud známým druhem je C. magnacuerna, formálně popsaný v roce 2010.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednalo se o mohutného čtyřnohého býložravce s masivní hlavou a velmi dlouhými rohy. Právě nadočnicové rohy jsou velmi nápadné a přestože se jejich fosilie nezachovaly celé, svědčí o tom, že Coahuilaceratops mohl být v tomto ohledu rekordmanem. Rohy v kompletním stavu totiž mohly měřit až přes 120 cm. Celý dinosaurus nejspíš dosahoval délky 6,7 až 8 metrů[2], výšky v plecích asi 2 metry a vážil kolem 4 až 5 tun. Lebka měřila na délku asi 1,8 metru.

Podstatně menší rozměry pro tohoto ceratopsida nicméně uvádí americký badatel Gregory S. Paul, který v roce 2016 odhadl jeho délku na 4 metry a hmotnost asi na 1000 kilogramů.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Loewen, M. A.; et al. (2010). "Horned Dinosaurs (Ornithischia: Ceratopsidae) from the Upper Cretaceous (Campanian) Cerro del Pueblo Formation, Coahuila, Mexico", In: Michael J. Ryan, Brenda J. Chinnery-Allgeier, and David A. Eberth (eds), New Perspectives on Horned Dinosaurs: The Royal Tyrrell Museum Ceratopsian Symposium, Indiana University Press, 656 pp.
  2. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 51). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  3. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs, 2nd Edition. Princeton University Press, str. 293 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]