Co Bůh? Člověk?

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Co Bůh? Člověk?
AutorBedřich Bridel
Původní názevCo Bůh? Člověk?
Jazykčeština
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Co Bůh? Člověk? je lyrická duchovní báseň (píseň) Bedřicha Bridela vydaná tiskem roku 1659. Tvoří ji 70 osmiveršových slok a šestnáctiveršový úvod. Základní myšlenkou je srovnání Boha a člověka.

V úvodní části se Bridel nepřímo srovnává s Bohem. Zatímco ten je v básni opěvován pro svou moc, dokonalost, bezchybnost, slávu a krásu, člověku se dostává kritiky, přičemž vychvalování Boha je tím působivější, čím je kritika člověka za pozemské hříchy, zbabělost nebo nezbožnost ostřejší. Autor zřejmě záměrně opakuje některá slova či slovní spojení (např. „hnis a psota“), aby ještě vystupňoval dojem opravdové odpornosti. V tomto ostrém kontrastu vystupuje Bůh jako trojjediná bytost (Otec, Syn a Duch svatý).

Ve druhé části díla jsou ostré protiklady částečně potlačeny a autor popisuje zjevení Boha, přičemž jsou užívány otázky, na něž není možná odpověď. V posledních několika verších (epilogu) dokončuje Bridel srovnání člověka s Bohem tak, že člověka označuje za malého červíčka před obrovským Bohem, kterému se plně odevzdává. Doslova „Já, ten nejmenší cvrček, k nohám trůnu jeho padám, zeměplazí červíček, cosi v temnostech předkládám.“ Účelem tohoto díla nepochybně není pouze oslava Boha, ale také filozofické zamyšlení nad Svatou Trojicí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]