Clyde Cowan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Clyde Cowan
Clyde Cowan.jpg
Narození 6. prosince 1919
Detroit
Úmrtí 24. května 1974 (ve věku 54 let)
Bethesda
Místo pohřbení Arlingtonský národní hřbitov (38°52′39″ s. š., 77°4′21″ z. d.)
Alma mater Washington University
Missouri University of Science and Technology
Zaměstnavatel Americká katolická univerzita
Ocenění Guggenheimovo stipendium
člen American Physical Society
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Clyde Lorrain Cowan Jr (6. prosince 191924. května 1974) byl americký fyzik, spoluobjevitel neutrin společně s Frederickem Reinesem. Jejich objev byl učiněn v roce 1956 v Cowanově-Reinesově neutrinovém experiment.[1] Frederick Reines obdržel Nobelovu cenu za fyziku v roce 1995 jmenem obou fyziků.

Raný život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nejstarší ze čtyř dětí v Detroitu, jeho rodina se ale brzy přestěhovala do St. Louis, kde začal navštěvovat veřejnou školu. V průběhu studia na vysoké škole hornictví a metalurgie v Missouri byl v letech 1939-1940 šéfeditorem hornických novin. Bakalářský titul získal v roce 1940 v oboru chemické Inženýrství.

Vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Cowan byl kapitánem ve vzdušných silách armády spojených států, za druhé světové války získal bronzovou hvězdu.

V letech 1936-1940 byl členem Reserve Officers' Training Corps. Připojil se k chemické válečné službě armády USA s hodností poručíka při vstupu spojených států do války v roce 1941. V srpnu 1942 byl převelen do Eisenhowerovy osmého letectva umístěného v London v Anglii. V roce 1943 navrhl a postavil experimentální čisticí jednotku, která by byla použita v případě plynového útoku. V následujícím roce nastoupil jako zaměstnanec britské pobočky radiační laboratoře Massachusettského technologického institutu, která byl umístěn v Great Malvern v Anglie. V roce 1945 byl styčným důstojníkem Royal Air Force, pracoval na urychlení předávání technických informací a vybavení. Téhož roku se vrátil do Spojených států a pracoval na Wright-Pattersonově letecké základně v Daytonu. Aktivní službu opustil v roce 1946.

Akademická kariéra[editovat | editovat zdroj]

V rámci veteránské skupiny navštěvoval Washington University v St. Louis v Missouri, kde obdržel magisterský titul a rovněž doktorát v roce 1949. Poté se připojil k personálu Národní laboratoře Los Alamos v Novém Mexiku, kde se setkal s Frederickem Reinesem.

V roce 1951 začali Reines a Cowan s pátráním po neutrinech. Jejich práce byla úspěšně dokončena o 5 let později v Savannah River Plant v Aikenu v Jižní Karolíně.

Cowan začal svou pedagogickou kariéru v roce 1957 jako profesor z fyziky na univerzitě George Washingtona ve Washingtonu, D. C. Následující rok odešel z Washingtonovy univerzity a připojil se ke Catholic University of America rovněž ve Washingtonu, kde působil až do konce svého života. Rovněž pracoval v různých dobách jako konzultant americké komise pro atomovou energii, Námořní akademei spojených států, americké armádě, americké hornické organizace nebo Smithsonian Institution ve Washingtonu

Cowan zemřel v Bethesdě 24. května 1974 a byl pohřben na Arlingtonském národním hřbitově.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Cowan se v roce 1943 ve Woodfordu v Anglie oženil s Betty Eleanorovou, měli spolu tři přeživší děti a dvě děti adoptované, dalších sedm vlastních dětí jim zemřelo v dětství. Rodina měla celkem 11 vnoučat a 8 pravnoučat.

Jeho vnuk James Riordon je fyzik a inženýr, který stojí v čele mediálního odboru americké fyzikální společnosti, původně koncipované pro distribuované výpočty projektu Einstein@home, která hledá gravitační vlny v signálech masivních rotujících objektů jako jsou pulsary. Vnučka Barbara Riordon Maher pracuje v oblasti veřejného zdraví. Pracuje jako kontrolorka havarijní připravenosti a dříve působila u policie a záchranných složek. Její publikace zahrnují články z oblasti fyziologie rostlin a dálečlánky týkající se lékařství, jaderné, biologické, chemické a výbušných reakce pro Ministerstvo Obrany. V armádě získala hodnost majora. Její dva synové, Joseph a Patrick jsou vysokoškoláci, kteří se snaží uplatnit biologii a u záchranné služby. Joseph je v současné době u Marylandské národní gardy jako specialista leteckých operací.

Cowan byl přímým potomkem L. L. Langstroth, "otce moderního včelařství" a vzdáleného příbuzné katolické světice Katherine Drexelové.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Clyde Cowan na anglické Wikipedii.

  1. Reines, Frederick (August 1974).