Close Quarters Battle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Speciální jednotky během výcviku ve Fort Carson v Coloradu
Senegalská jednotka cvičící CQB

Close Quarters Battle (často Close quarters Combat, zkráceně CQB/CQC nebo také Boj na krátkou vzdálenost) je způsob boje používající armády a speciální jednotky v uzavřených prostorech či úzkých uličkách. Jinak řečeno, jedná se o útok na krátkou vzdálenost.První zmínky o tomto druhu boje se objevují ke konci 70. let 20. století, kdy britské speciální jednotky SAS zahájily výcvik ve speciálně upravené budově s teroristy a rukojmími uvnitř. Postupně začaly tento styl výcviku přebírat jiné protiteroristické útvary.[1]Skládá se ze tří hlavních prvkú a to:Moment překvapení, rychlost a agrese. Podívejme se na ně zblízka.

Moment překvapení.[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o zcela základní věc a to přiblížit se v nečekanou dobu z nečekaného směru.

Jedním z jeho základú byly prvky partyzánu zvané "hit and run,, neboli udeř a uteč. Byly používány spousty odbojářskými skupinami po celém světě.

Rychlost.[editovat | editovat zdroj]

Když řekneme ve spojení s CQB slovo rychlost nemyslí se tím že by členové zásahové (nebo jakékoli jiné jednotky) museli utíkat. Musejí postupovat rychle aby nepřítel nestíhal reagovat ale zároveň musejí při této rychlosti zvládat i krytí svého perimetru a spostu jiných aktivit jim přidělených.

Zkrácená karabina m4

Agrese[editovat | editovat zdroj]

Tento prvek CQB musí být neustále trénován protože agresivita každého z členú týmu musí být zvládána. Jde hlavně o to na nepřítele "řvát,, jelikož psychika dokáže mnohem víc než ostatní prvky.

Zbraně[editovat | editovat zdroj]

Základy by jsme měli tak se podívejme na zbraně. Pro CQB zásahy je většina známých zbraní zkracována aby se vešla do uzavřeného prostoru. Např: Americká karabina M4. Mezi oblíbené zbraně patří i HK MP5, a pistole Glock.

[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Close Quarters Battle ve Wikimedia Commons

  1. DEFINICE CQB [online]. diverzanti.cz, [cit. 2012-12-28]. Dostupné online.  
  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Elitn%C3%AD_komanda_zbl%C3%ADzka