Clash of Clans

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Clash of Clans
Vývojář Supercell
Vydavatel Supercell
Platformy iOS
Android
Datum vydání 2. srpna 2012
Žánry strategická videohra
masivně multiplayerová online hra
Herní módy hra jednoho hráče
multiplayer videohra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Clash of Clans je strategická hra na iOS a Android, spuštěná vývojáři (Supercell) platformě Google Play v roce 2012.

Hra funguje na modelu free to play, tedy je zdarma, ovšem je možné pomocí takzvaných mikrotransakcí nakupovat herní měnu a urychlovat tak vývoj nebo přinášet další výhody.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Hra se odehrává na platformě připomínající bojové pole, kde má hráč možnost vylepšovat budovy, vojáky nebo zdi, které zpomalují útoky nepřátel. Útoky probíhají v době, kdy nepřátelská vesnice není aktivní (on-line) a trvají 180 sekund, čili 3 minuty. Útočení má za cíl zničit vesnici svými jednotkami na 50 % a více nebo také vykrást zásobníky zlata protivníkovi. Ve hře se nakupuje za zlato, elixíry které se získávají z tzv. pumpy elixíru nebo dolů na mince.

V Clash of Clans je 21 bojovníků a 11 lektvarů. Obranných věží je tu celá řada (tesla, inferno, mortar, kanón, lučišnické věže aj.), pak dále jsou tu nástražné bomby a nebo prkna s pružinkou v zemi, která odpálí nepřítele do vzduchu. Hlavní herní měnou jsou elixíry, peníze a tzv. temný elixír, za který se nakupují temní hrdinové. Elixíry s penězi lze získat pomocí sběračů. Temný elixír se získává stejným způsobem, ale je podstatně vzácnější. Vylepšení hlavní budovy (radnice) hráči umožní kupovat nové budovy, bojovníky a vylepšovat je.

Ve hře se získávají trofeje (slangově pohárky) za dobytou vesnici jiného hráče. Za jeden útok je možno získat 3 hvězdy. Za získaní alespoň 1 hvězdy dostane hráč (podle úrovně soupeře) určitý počet trofejí (obvykle 6 až 28). Pokud ale bude útok neúspěšný (nezíská ani jednu hvězdu), útočníkovi se naopak trofeje odečtou. Pokud hráč poškodí či zničí obránci nějakou budovu, kde se skladují elixíry či zlato, tak část těchto surovin připadne útočníkovi. Hráč se může dostat do ligy, podle toho kolik má trofejí. V čím lepší lize hráč je, tím má větší výhody v podobě bonusů a truhel.

 • Bronze League (bronzová liga) – 400+ trofejí
 • Silver League (stříbrná liga) – 800+ trofejí
 • Gold League (zlatá liga) – 1400+ trofejí
 • Crystal League (křišťálová liga) – 2000+ trofejí
 • Master League (liga mistrů) – 2600+ trofejí
 • Champion League (liga mistrů) – 3200+ trofejí
 • Titan League (liga titánů) – 4100+ trofejí
 • Legend League (liga legend) – 5000+ trofejí

Za každých 5 hvězd vybojovaných ve hře více hráčů získá hráč podle úrovně ligy truhlu ve které je odměna v podobě zlata a elixíru.

Ve hře jsou možné také útoky pro jednoho hráče:

 • mapa goblinů, za které je po dobytí získána odměna a doplňuje to tak hru, aby hráč nemusel jen vykrádat cizí vesnice.
 • cvičení hráč si může podle návodu vyzkoušet na předpřipravených vesnicích různé strategie útoku, které se potom dají aplikovat proti jiným hráčům.

Jednotky[editovat | editovat zdroj]

Při útočení hráč k zničení vesnice využívá jednotek. Ty můžeme rozdělit do několika druhů:

 • Vojáci (anglicky troops) – klasické jednotky útočící na vesnici. Hráč si je kupuje za elixíry a temné elixíry. Každý bojovník má svoje určité schopnosti a cenu. Po využití vojáků si hráč musí vytvořit jednotky nové. Hráč vojáky může položit pouze . Př. Barbaři, lučišnice, kouzelníci, draci, čarodějnice aj.
 • Lektvary (anglicky spells) se pokládají na jakékoliv místo na hrací ploše. Po položení lektvaru se na daném místě objeví barevný kruh, ve kterém se dostaví určitý efekt (podle druhu lektvaru). Po využití lektvarů si hráč musí vytvořit lektvary nové. Hráč si je kupuje za elixíry a temné elixíry. Př. Healing spell (oživuje jednotky), Rage spell (zvýší rychlost a sílu útoku jednotek), Freeze Spell (zamrazí obranné věže vesnice).
 • Klanový hrad – hráč může využít v útoku jednotky, které mu poslali jiní členové klanu do klanového hradu. Po jejich užití je nelze využít znovu.
 • Hrdinové (anglicky heroes) jsou jednotky, které si hráč koupí jednorázově a má je napořád. Určitého hrdinu může hráč však mít pouze jednou. Poté, co zemře se hrdina musí připravit na další boj (nelze jej ihned využit). Hrdinové zároveň fungují jako obránci vaší vesnice. Jsou to Barbarian King (Král Barbarů), Archer queen (Královna lučišníků) a Grand Warden (Velký správce) .

Klany[editovat | editovat zdroj]

Klan (klan, cech, tým, spolek, anglicky clan) může založit kdokoliv, kdo má postavený klanový hrad (anglicky Clan castle). Do klanu se může připojit max. 50 hráčů, kteří si mezi sebou posílají jednotky do klanového hradu, aby je chránili před případným napadením.

Bojování v Klanových válkách (anglicky Clan Wars) je součástí a cílem klanu. Hráči se domlouvají v chatu na kdo na koho v Klanových válkách zaútočí. Klanové války probíhají mezi klany ve dvou fázích. První fáze je přípravná, kde se hráč může podívat na nepřítelovu vesnici a trvá 24 hodin. 2. fáze je bitevní, ve které se po dobu 24 hodin bojuje, však každý hráč má pouze dva pokusy na nepřátelský klan zaútočit. Vyhrává klan, který dohromady získal více hvězd za dobyté vesnice. Po skončení klanových válek účastníci získají určitou odměnu. Výše odměny závisí na úspěšnosti útoků určitého hráče (každý hráč získá jinou výši odměny) a jestli klan vyhrál (za prohru hráč získá poloviční počet odměn než, kdyby klan vyhrál).

Hra obsahuje také Ligové klanové války (anglicky Clan Wars Leagues), kde proti sobě hraje 8 klanů. Tato akce se koná 1× za měsíc.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]