Chudoba ve Spojených státech amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Chudobou je ve Spojených státech amerických postiženo asi 15,1 % domácností (zhruba kolem 49 milionů obyvatel z celkových 310 milionů). Jedná se hlavně o ty, jejichž roční příjem je pod tzv. hranicí chudoby, stanovenou americkou vládou.

Příbytky bezdomovců nedaleko Los Angeles

Současná kritéria pro stanovení míry chudoby byla určena již v polovině 60. let 20. století v rámci tehdejší kampaně Válka proti chudobě. Jsou stanovena podle velikosti rodiny a mění se v souvislosti s vývojem doby a změnou spotřebního koše. V současné době je tedy chudobou postižených podle těchto uvedených měřítek zhruba 13 % americké populace (mezi černochy je to 30 %). Tyto statistiky jsou často považovány za kontroverzní; buď je někteří označují za nedoceněné, nebo za přemrštěné. Jedná se mnohdy o zpolitizované téma, a to jak v domácí, tak i v zahraniční politice. Chudoba některých Američanů se stává často terčem zahraničních komunistických (Hugo Chávez, Fidel Castro) či jiných antiamerikanisticky orientovaných politiků).

Přesto je míra chudoby ve Spojených státech jedna z nejvyšších ve vyspělých zemích.[1] Měřítka jsou však ve srovnání s jinými zeměmi však mnohem přísnější, takže pod hranicí chudoby se mohou ocitnout takové domácnosti, které by sem v jiných zemích zařazeny nebyly. Navíc se počet obyvatel pod hranicí chudoby odvíjí od ekonomické situace země a vychyluje se mnoha směry v průběhu dlouhodobých časových cyklů.


  1. Informace v článku novin The Guardian

sisigaw kaw kamamaya dahil kakaininka nang aswang walang aswa