Chudobín u Dalečína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chudobín
Celkový pohled na Chudobín od Bořiny z roku 1930
Celkový pohled na Chudobín od Bořiny z roku 1930
Základní informace
Charakter sídla zaniklá vesnice
Počet obyvatel 143 (1950)
Domů 22
Nadmořská výška 460 m
Lokalita
Obec Dalečín (střídavě)
Okres Žďár nad Sázavou
Historická země Morava
Zeměpisné souřadnice
Chudobín
Chudobín
Chudobín, Česko
Další údaje
Zaniklé obce.cz 1958
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chudobín (německy Chudobin) byla obec v dnešním okrese Žďár nad SázavouKraji Vysočina. V roce 1950 zde žilo 143 obyvatel. Obec ležela na levém břehu řeky Svratky, asi tři kilometry po proudu od obce Dalečín, s kterou byl Chudobín ve dvou obdobích sloučen.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší dochovaný záznam o Chudobíně je ze 14. století, konkrétně z roku 1384, kdy se uvádí jeho jméno v podobě Chudowin. Jméno pochází z osobního jména Chudoba.

Dne 15. dubna 1920 došlo k odloučení od Dalečína a Chudobín získal statut samostatné politické obce. Prvním starostou se stal Rudolf Trapl st., který v této funkci působil osm let. Od roku 1947 začalo postupně docházet ke stěhování prvních rodin v souvislosti s dostavbou vodní nádrže Vír. V roce 1955 zanikla existence chudobínské samosprávy a na krátkou dobu došlo ke sloučení s MNV v Dalečíně.

Zánik obce[editovat | editovat zdroj]

Krajský národní výbor v Brně usnesením ze dne 20. září 1957 zrušil obec Chudobín s účinností od 1. května 1957, kdy došlo i k jejímu faktickému zatopení vodami vodní nádrže Vír.

Dvě chaty, které byly poměrně vysoko nad zátopovou kótou přehrady, nemusely být zlikvidovány s ostatními stavbami v obci. Přečkaly až do roku 1993, kdy musely být zbourány v souvislosti se změnou využívání přehrady a s vymezením pásem hygienické ochrany vodní nádrže.

Kulturní odkazy[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Chudobínskou borovici z Kobylí skály při maximálním vzdutí údolní nádrže

V časech plného rozkvětu se obec stala inspiračním zdrojem Václava Svobody Plumlovského (Báseň Chudubín ze sbírky Básně, povídky, cesty).

Chudobínská borovice[editovat | editovat zdroj]

Borovice, která roste na skalnatém výběžku (poloostrově) u Vírské přehrady, zvítězila v anketě Strom roku 2019. Její stáří se odhaduje na 350 let.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZELENÁ KŘÍŽOVÁ, Helena. Stromem roku se stala borovice od Vírské přehrady. Deník.cz [online]. 2019-10-03 [cit. 2019-10-02]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]