Chua Tchuo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chua Tchuo
Huatuo-longshansi.jpg
Narození 2. století
Po-čou
Úmrtí 208
Čína
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chua Tchuo (190, Po-čou-268) byl čínský starověký lékař. Je považován za vynálezce anestézie, kterou prováděl za pomoci nápoje maj-fen-san, obsahujícího hašiš a akonitin, který získával z oměje a chvojníku čínského (Ephedra sinica).[1] Za pomoci takto získaného anestetika prováděl již ve 3. století trepanace lebky, laparotomii (otevření břicha), splenektomii (odstranění sleziny) či anastomózu (napojení) střev. Krom chirurgie se zabýval také vodoléčbou a fyzioterapií - známá je jeho soustava cvičení "pět zvířat" (tygr, jelen, medvěd, opice, pták). Biografické údaje jsou u Chua Tchua nejisté, pravděpodobně byl v závěru života lékařem krále Cchao Cchaa, který ho prý nechal uvěznit a popravit poté, co mu Chua Tchuo jako řešení bolestí hlavy místo tradiční akupunktury nabídl trepanaci lebky a král se obával, že ho chce takto zabít.[2] Jeho metody narážely i na odpor tradičních konfuciánů, kteří je chápali jako neúctu k tělu a řada jeho spisů tak byla po jeho smrti zničena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://books.google.cz/books?id=tmrnDQAAQBAJ&pg=PA43&lpg=PA43&dq=Chua+Tchuo&source=bl&ots=DdVfhugw4F&sig=ACfU3U31FRUiYi8OoBkBuw3QSu9RmrOhzQ&hl=cs&sa=X&ved=2ahUKEwjJ4e3v58ThAhXR66QKHVqIAXoQ6AEwBHoECAgQAQ#v=onepage&q=Chua Tchuo&f=false
  2. Hua Tuo | Chinese physician and surgeon. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]