Chrpovník lopuchový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxChrpovník lopuchový
alternativní popis obrázku chybí
Chrpovník lopuchový (Saussurea costus)
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď hvězdnicovité (Asteraceae)
Podčeleď bodlákové (Carduoideae)
Rod chrpovník (Saussurea)
Binomické jméno
Saussurea costus
(Falc.) Lipsch., 1964
Synonyma
 • Saussurea lappa
 • Aplotaxis lappa
 • Aucklandia costus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrpovník lopuchový (Saussurea costus) je 1 až 2 m vysoká, vytrvalá, robustní léčivá rostlina řazená do širokého rodu chrpovník tvořeného 485 druhy[2]. Je původní druh a endemit rostoucím v blízkosti Himálaje v Nepálu, indických svazových státech Himáčalpradéš a Džammú a Kašmír a v přilehlých pákistánských distriktech Ázád Kašmír a Gilgit-Baltistán.[3][4][5]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Vysokohorská bylina rostoucí na náhorních pastvinách nebo ve světlých, svažitých lesích v nadmořské výšce nejčastěji od 3000 po 3800 m. Vyskytuje se na lehké písčité, střední hlinité i těžké jílovité půdě, která může být kyselá, neutrální i mírně alkalické. Může růst na plném slunci nebo v polostínů, často tvoří podrost ve světlých vysokohorských březových lesích. Upřednostňuje vlhá stanoviště.

Rostlina raší z dužnatých kořenů s nástupem jara a příchodem zimy její lodyha usychá. Kvete v červenci a srpnu, plody dozrávají v srpnu a září. Ploidie druhu je 2n = 36.[3][6][7]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá bylinalodyhou vysokou 1,2 až 2 m rostoucí ze silného, tmavě hnědého, páchnoucího kořene dlouhého až 40 cm a hrubého do 5 cm. Lodyha vyrůstající z listové růžice je pevná, tlustá až 2 cm, jednoduchá nebo rozvětvená, chlupatá a porostlá střídavými, poměrně tenkými listy. Listy v růžici i spodní lodyžní mají křídlatý řapík dlouhý 10 až 40 cm, jsou trojúhelníkovité nebo srdčité, bývají dlouhé 20 až 50 cm a široké 10 až 30 cm, po okraji jsou nepravidelně zubaté a na vrcholu špičaté, naspodu řídce chlupaté a žlázkovitě tečkované. Výše postavené lodyžní listy mají krátké řapíky nebo jsou hluboce přisedlé, jsou dlouhé 10 až 45 cm a široké 5 až 25 cm, jsou trojhranné nebo vejčité, lysé a po obvodě nepravidelně zubaté.

Na konci lodyhy a větví vyrůstají jednotlivě nebo po dvou až pěti asi 3 cm velké úbory kulovitého tvaru podepřené drobnými, špičatým a nazpět ohnutým listeny. Zákrovní listeny vyrůstají v 7 až 10 řadách a jsou zbarvené purpurově až černě. Oboupohlavné květy úboru mají trubkovitou korunu asi 2 cm dlouhou, barvy je fialově modré nebo téměř černé. V korunní trubce jsou volné tyčinky se špičatými prašníky. Květy jsou opylovány hmyzem.

Plody jsou hnědé, podlouhle, zakřivené, bočně stlačené nažky 8 mm velké. Nažka má po stranách po jednom žebru a na vrcholu je vybavena dvojitým chmýrem 15 mm dlouhým. Rostlina se přirozeně rozšiřuje do větších vzdálenosti semeny (nažkami) roznášenými větrem, po bezprostředním okolí rozrůstáním kořene a kořenovými úlomky při erozi svažité půdy.[6][7][8][9][10][11]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Bylina je již po staletí využívána v tradiční čínské a indické medicíně. Používá se při problémech s trávicí soustavou nebo střevy, u nechutenství, odstraňuje zvrácením či průjmy, léčí játra, úplavici, dysfunkci jater, žlučníku, sleziny i slinivky, reguluje menstruací, anorexii, využívá se její protizánětlivých, protiplísňových i protinádorových vlastnosti, léčí chronickou bronchitidu i astma. Usměrňuje proudění energie čchi, je teplé povahy, eliminuje bolest a slouží jako analgetikum. Užívá se samostatně, ale pro dosažení lepších účinků se kombinuje s dalšími bylinami, je součásti mnoha tradičních čínských bylinných směsí. Ve formě vykuřovadla má smyslnou vůni a působí jako afrodisiakum, uplatnění nachází i v kosmetice.

Hlavní části, pro kterou je rostlina sbírána, je její hnědý kořen dlouhý až 40 cm, který má jednoduchý mrkvovitý tvar nebo je u vrcholu rozvětven do několika částí. Má silný sladký zápach a hořkou chuť. Sklízí se pozdě na podzim nebo počátkem jara a suší se pro pozdější využití v léčitelství, nebo je z něj za čerstva parní destilací extrahován esenciální olej zvaný "Costus Oil", který bývá používán ve vysoce kvalitních parfémech a léčebných přípravcích. Hlavními účinnými složkami kořene jsou mnohé sesquiterpenové laktony, hlavně costunolid a dehydrocostus. Tyto složité látky vykazující dosud řádně nepopsané biologické aktivity, které jsou zkoumány tamními vědeckými ústavy.[6][7][9][10]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Chrpovník lopuchový je sbírán pro léčebné účinky již po tisíciletí a do nedávna se stačil přirozenou cestou obnovovat. Od poloviny 20. století je však vážně ohrožen intenzivním neregulovaným sběrem pro obchod, většina vykopaných kořenů byla oficiálně vyvážena do Číny a Japonska a vysazováním náhrady za zlikvidované rostliny se nikdo nezabýval. Jeho biotopy jsou dále ničeny výstavbou silnic a vojenských zařízení, včetně stále se rozšiřující pastvy jaků, mýcením řídkých horských lesů a stoupajícími rekreačními aktivitami. Nyní je chrpovník lopuchový zařazen do úmluvy CITES I zakazující jeho vývoz, což má nápomoci k jeho záchraně před úplným vymizením z volné přírody. V seznamu IUCN je považován za kriticky ohrožený druh (CR).[3][6][11]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-30]
 2. STEVENS, Peter Francis. Angiosperm Phylogeny Website, vers. 14: Asteraceae, Saussurea [online]. University of Missouri, St Louis and Missouri Botanical Garden, USA, rev. 04.07.2017 [cit. 2018-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. a b c SAHA, D.; VED, D.; RAVIKUMAR, K. et al. IUCN Red List of Threatened Species: Saussurea costus [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2015 [cit. 2018-02-15]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
 4. HASSLER, Markus. Catalogue of Life: Saussurea costus [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 05.2018 [cit. 2018-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. HASSLER, Markus. Catalogue of Life: Saussurea costus [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 05.2018 [cit. 2018-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. a b c d KASANA, Shruti; UNIYAL, P. L.; DWIVEDI, Mayank D. Taxonomic Status of Saussurea costus (Falc.) Lipsch. a critically endangered species from Himalaya, India. Pleione [online]. North Bengal University, Siliguri, West Bengal, India, 30.06.2018 [cit. 15.02.2018]. Roč. 12, čís. 1, s. 81-84. Dostupné online. ISSN 0973-9467. (anglicky) 
 7. a b c CLARKE, C. B. Saussurea lappa [online]. Shodhganga a reservoir of Indian theses, University of Calcutta, Kolkata, West Bengal, IN [cit. 2018-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. SHI, Zhu; RAAB-STRAUBE, Eckhard. Flora of China: Saussurea costus [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2018-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. a b LOHBERGER, Birgit; RINNER, Beate; STUENDL, Nicole et al. Sesquiterpene Lactones Downregulate G2/M Cell Cycle Regulator Proteins and Affect the Invasive Potential of Human Soft Tissue Sarcoma Cells. Journal PLOS ONE [online]. PLOS ONE, San Francisco, CA, USA, 2013 [cit. 15.02.2018]. Roč. 8, čís. 6. Dostupné online. ISSN 1932-6203. (anglicky) 
 10. a b PANDEY, Madan Mohan; RASTOGI, Subha; RAWAT, Ajay Kumar Singh. Saussurea costus: botanical, chemical and pharmacological review of an ayurvedic medicinal plant. Journal of Ethnopharmacology [online]. National Institutes of Health, Bethesda, MD, USA, 20.01.2007 [cit. 15.02.2018]. Roč. 110, čís. 3, s. 379-390. Dostupné online. ISSN 0378-8741. (anglicky) 
 11. a b Plants For a Future: Saussurea costus [online]. Plants For a Future, Dawlish, Devon, UK [cit. 2018-02-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]