Chromozom X

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Schéma jedné chromatidy lidského chromozomu X

Chromozom X je pohlavní chromozom přítomný u mnoha skupin živočichů včetně člověka (druhým je chromozom Y). Na základě chromozomů X a Y je založeno jedno z nejčastějších systémů určení pohlaví: buňky s dvěma chromozomy X (XX) jsou samice a buňky XY představují samce. Chromozom X byl pojmenován podle svých unikátních vlastností, načež byl druhý objevený chromozom Y pojmenován jakožto jeho protipól.[1]

Lidský chromozom X[editovat | editovat zdroj]

Chromozom X je submetacentrický, rozměrově jednoznačně větší chromozom než chromozom Y. Má velikost asi 155 milionů párů bází (Mbp). Obsahuje 1098 genů. Pouze 54 z nich má svůj protějšek v chromozomu Y, a tato oblast DNA s 54 geny se při meióze u mužů spáruje a dochází v ní ke crossing-overu. U žen, jejichž somatické buňky obsahují tyto chromozomy dva, je jeden z gonozomů umlčen v tzv. Barrovo tělísko. V tomto stavu je nejméně 75% jeho genů neaktivních (nedochází k transkripci), jisté geny však této inaktivaci unikají.

Choromozom X je delší než chromozom Y, proto obsahuje více DNA čili i větší počet genů.[2]

Související genetické choroby[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku X chromosome na anglické Wikipedii.

  1. ANGIER, Natalie. For Motherly X Chromosome, Gender Is Only the Beginning [online]. New York Times, 2007-05-01 [cit. 2007-05-01]. Dostupné online. 
  2. ROBERT C. KING; WILLIAM D. STANSFIELD; PAMELA K. MULLIGAN. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. [s.l.]: Oxford University Press, 2006. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]