Christian Knorr von Rosenroth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Christian Knorr von Rosenroth
Skulptur von Christian Knorr von Rosenroth.jpg
Narození 15. července 1636
Rudna
Úmrtí květen 1689 (ve věku 52 let)
Sulzbach-Rosenberg
Povolání spisovatel, básník a filosof
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christian Knorr von Rosenroth (15./16. července 1636, Alt-Raudten u Wohlau [dnes Wołów, Slezsko] – 4./8. května 1689, Sulzbach, Horní Falc) byl německý učenec, básník a překladatel.

Knorr von Rosenroth získal vzdělání na latinské škole ve Fraustadtu a po krátkém studiu ve Frankfurtu nad Odrou (1651) a Štětíně (1652) se imatrikuloval na univerzitě v Lipsku, kde roku 1660 získal titul magistra. Po soukromých studiích, snad ve Wittenbergu, cestoval v letech 1663 až 1666 po Nizozemí, Francii a Anglii. Setkával se při tom s teosofy, kabalisty, pansofy a pracelsiány. Znal se osobně s G. M. Leibnizem.

Jeden z nejvýznamnějších[zdroj?] představitelů křesťanské kabaly, autor jejího klasického pramene Kabbala denudata (1677), v němž podal řadu důležitých[zdroj?] pasáží ze Zoharu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Kabbala denudata (Odhalená kabala), sv. 1. Sulzbach 1667, sv. 2. Frankfurt 1684
  • Conjugium Phoebi et Palladis, oder Die durch Phoebi et de Palladies Vermählung erfundene Fortpflantzung des Goldes (Sňatek Pallady a Foiba čili Zmnožení zlata dosažené svatbou Foiba a Pallady), 1677, alchymickou divadelní hru
  • Neuer Helicon mit seinen neun Musen. Das ist: Geistliche Sitten-Lieder, Von Erkäntnüs der wahren Glückseligkeit, und der Unglückseligkeit falscher Güter. Von einem Liebhaber Christlicher Übungen. Felßecker, Nürnberg 1699.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]