Christian Friedrich Hebbel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Christian Friedrich Hebbel
Fritz-Hebbel.jpg
Rodné jméno Christian Friedrich Hebbel
Narození 18. března 1813
Wesselburen
Úmrtí 13. prosince 1863 (ve věku 50 let)
Vídeň
Pseudonym Dr. J. F. Franz
Povolání básník, spisovatel, dramatik a 'Dichterjurist'
Ocenění Schiller-Preis (Preußen) (1863)
Řád Maxmiliánův pro vědu a umění
Manžel(ka) Christine Hebbel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Christian Friedrich Hebbel (18. března 1813, Wesselburen, Šlesvicko-Holštýnsko13. prosince 1863, Vídeň) byl německý básník a dramatik.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Holštýnsku v rodině zedníka. Ač pocházel z chudé rodiny, posílal už své rané básně do časopisů. Jeho talent ocenil ve své době oblíbený pohádkář a novinář Arnalie Schoppe, který mu také umožnil studovat práva. Na studiích se zabýval také filozofií, historií a literaturou. V roce 1839 napsal své první a nejvýznamnější dílo, tragédii Judita, který byla s velkým úspěchem hrána v roce 1840 a publikovaná v roce 1841. V roce 1840 napsal tragédii Genoveva, o rok později komedii Diamand (Der Diamant). V letech 1842 - 1846 cestoval po Dánsku, Francii a Itálii. V roce 1844 napsal „tragédii všedního života“, nazvanou Marie Magdalena (Maria Magdalene). Stal se jednou z nejvýznamnějších postav ve vídeňské intelektuální společnosti. V roce 1846 si vzal krásnou a bohatou herečku Christine Enghausovou, jeho inspirací byla ale dále jeho milenka Elise Lensingová. Už za svého života byl slavný a oblíbený, byl pokládán za největšího žijícího německého dramatika. Zemřel ve Vídni, kde několik let před smrtí žil.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho nejvýznamnějším dílem je tragédie Judita (Judith) na biblický námět. Klíčovou součástí jeho díla jsou tragédie, především na historické či mytologické náměty (dalším významným dílem je jeho poslední dílo Niebelungové - Die Nibelungen, 1862). Jeho díla ukazují velký cit pro charakterizaci postavy, vášeň, dramatickou situaci, přestože jejich poetičnost je mnohdy oslabena podivínskými, až groteskními postavami. Napsal také básnická díla jako Matka a dítě (Mutter und Kind, 1859), která ukazují, že jeho básnické nadání není svázáno dramatickou formou.

Friedrich Hebbel

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Christian Friedrich Hebbel na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]