Chris Kyle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chris Kyle
Chris Kyle January 2012.jpg
Rodné jméno Christopher Scott Kyle
Narození 8. dubna 1974
Odessa
Úmrtí 2. února 2013 (ve věku 38 let)
Erath County
Příčina úmrtí střelná rána
Místo pohřbení Texas State Cemetery
Povolání voják, odstřelovač
autor autobiografie
Ocenění Bronzová hvězda
Purpurové srdce
Stříbrná hvězda
Manžel(ka) Taya Kyle (2002–2013)
Rodiče Wayne Kyle a Deby Kyle
Příbuzní Jeff Kyle (sourozenec)
Podpis Chris Kyle – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chris Kyle celým jménem Christopher Scott Kyle (8. dubna 1974 Odessa2. února 2013 Erath County) byl americký voják, člen Navy SEALs. Patřil k nejúspěšnějším odstřelovačům v historii ozbrojených sil Spojených států. Během mise v Iráku zastřelil 260 lidí, z toho 160 zásahů Pentagon oficiálně potvrdil.

V námořnictvu Spojených států amerických sloužil v letech 1999–2009. V tomto období se účastnil čtyř misí v Iráku. Během druhé bitvy o Fallúdži zabil 40 nepřátel. Během působení v Ramádí, kde byl protivníky přezdíván jako Szajtan ar-Ramadi (Ďábel z Ramádí), byla na něho vypsána odměna za jeho dopadení. Během misí byl dvakrát zraněn a šestkrát přežil blízký výbuch miny. Jeden z jeho největších úspěchů bylo zastřelení nepřátelského odstřelovače na vzdálenost 1920 metrů. Byl vícekrát oceněn medailí za statečnost, dvakrát mu byla udělena Stříbrná hvězda a pětkrát Bronzová hvězda.

V roce 2009 opustil americké námořnictvo a spolu s manželkou a dvěma dětmi se usadili v Texasu. Po odchodu ze služby vedl bezpečnostní firmu Craft International, která poskytuje výcvik pro odstřelovače a bezpečnost. V roce 2012 vydal autobiografickou knihu Americký sniper.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Vražda Chrise Kylea a Chada Littlefielda.

Byl zastřelen 2. února 2013 na ranči Rough Creek v texaském Glen Rose. Vrahem byl voják Eddie Ray Routh, který trpěl posttraumatickou stresovou poruchou. Spolu s ním Eddie Ray Routh zastřelil i jeho přítele a bývalého vojáka Chada Littlefielda. Kyle je pohřben v texaském Austinu. V roce 2014, byl podle něj natočen film Americký sniper, který byl nominován na Oscara.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cris Kyle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]