Chrám svatých Borise a Gleba (Daugavpils)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám svatých Borise a Gleba
Ss Boris and Gleb Cathedral, Daugavpils.jpg
Místo
Stát LotyšskoLotyšsko Lotyšsko
Souřadnice
Architektonický popis
Architekt Michail Michajlovič Prozorov
Stavební sloh Russian Revival architecture
Výstavba 1904
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Interiér katedrály
Katedrála sv. Borise a Gleba

Chrám svatých Borise a Gleba (rusky Даугавпилсский православный кафедральный собор святых благоверных князей Бориса и Глеба, lotyšsky Svēto Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāle), ve městě Daugavpils, je největší pravoslavný chrám v Lotyšsku. Nachází se v regionu Latgalsko, ve kterém žije velká ruská menšina.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chrám byl postaven v letech 19041905 v novoruském architektonickém stylu, který byl typický pro sakrální architekturu Ruského impéria. Vybudovaný byl podle plánů ruského architekta M. Pozarova. V roce 1922 se stal farním chrámem a v roce 1938 získal status katedrálního chrámu. V roce 1925 se začaly v chrámu konat kromě ruských bohoslužeb i bohoslužby v lotyšském jazyce. Během druhé světové války nebyl sice poškozen, ale po ní ho poškodil požár. Později přišel i o status katedrálního chrámu. Přesto nebyl během sovětské vlády zavřený. Katedrální status byl chrámu vrácen v roce 1989.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Chrám prošel po roce 1990 rozsáhlými rekonstrukcemi. Největší z nich se uskutečnila v letech 2004 až 2008 Během ní získal chrám částečně svůj původní vzhled a byly pozlaceny jeho kopule. Chrám patří k typickým atributům latgalského města Daugavpils (Dvinsk) a je cílem návštěv pravoslavných věřících z Latgalska a celého Lotyšska, ale i ze zahraničí.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Chrám byl vybudován v novoruském architektonickém stylu a podobá se staroruským chrámům. Jeho ozdobou je deset pozlacených kopulí, které je vidět již zdálky. Krásná je i zvonice se čtyřmi zvony, které pravidelně vyzvánějí. Ikonostas zdobí nádherné ikony patronů chrámu - svatých Borise a Gleba, ale i ikony Spasitele a Bohorodičky. Do chrámu se vejde 5 000 věřících.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chrám svätých Borisa a Gleba (Daugavpils) na slovenské Wikipedii.