Chrám svatého Michaela archanděla (Šemetkovce)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chrám svatého Michaela archanděla (Šemetkovce)
Místo
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajPrešovský
OkresSvidník
ObecŠemetkovce
Souřadnice
Chrám svatého Michaela archanděla (Šemetkovce)
Chrám svatého Michaela archanděla (Šemetkovce)
Základní informace
Církevřeckokatolická
DiecézePrešovská
DěkanátSvidník
FarnostLadomirová
ZasvěceníMichael archanděl
Specifikace
Stavební materiáldřevo
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cerkev východního obřadu svatého Michala archanděla je dřevěný tříprostorový srubový řeckokatolický chrám (cerkev), nacházející se v obci Šemetkovce na Slovensku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chrám byl postaven v roce 1752. Při vojenských operacích Karpatsko-dukelské operace, v říjnu a listopadu 1944, byla tato cerkev poškozena. K její obnově přispěli její občané obce v roce 1945. Od roku 1968 je cerkev národní kulturní památkou.

Věž cerkve je zakončena makovičkou s tamborem a kovaným kovovým křížem, která vyčnívá z konstrukce objektu. Dvoustupňovité „stanové“ střechy nad svatyní a lodí jsou zakončeny kuželovitými věžičkami pokrytými šindelem s kovanými kříži. Celý srub obdobně jako i ostatní dřevěné cerkve je z exteriéru obložen vertikálně položenými deskami s lištami, které byly v roce 2001 zrenovovány. Před portálem cerkve je malá vstupní předsíň, jejíž střecha je také pokryta šindelem.

V interiéru cerkve se na stěnách zachovaly zbytky nástěnných maleb. Barokní čtyřřadý dřevěný ikonostas s carskými dveřmi je z 2. poloviny 18. století. Některé ikony zakomponované do ikonostasu jsou pak ze staršího období. Ikonostas a oltář byly prošly v letech 1969-1970 rekonstrukcí. Poté byl znovu restaurován v roce 2005. Na oltáři jsou tzv. miniaturní antické sloupky s malým svatostánkem s ikonou Panny Marie.

Zvonice se třemi zvony vyrobenými v druhé polovině 20. století, byla postavena v 19. století a nachází se na místě původní zvonice z 18. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chrám svätého Michala Archanjela (Šemetkovce) na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • "Šemetkovce, Gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala z roku 1752, NKP." In: Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku : Svidník a okolie. Prešov : PETRA n.o., 2007, s. 136-145. ISBN 978-80-8099-010-7

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]