Chotěboř (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Chotěboř
Nádraží v Chotěboři
Nádraží v Chotěboři
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Kraj Vysočina
Město Chotěboř
Souřadnice
Chotěboř (nádraží)
Chotěboř (nádraží)
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 549238
Tratě 238
Nadmořská výška 550 m n. m.
V provozu od 1. června 1871
Zabezpečovací zařízení Automatické hradlo/Automatický blok
Dopravních kolejí 4
Nástupišť (hran) 1 (2)
Prodej jízdenek Ano
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chotěboř je železniční stanice v jihovýchodní části stejnojmenného města v okrese Havlíčkův Brod v Kraj Vysočina. Leží na jednokolejné neelektrifikované trati 238. V těsném sousedství stanice se nachází též městské autobusové nádraží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1871 dostavěla společnost Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB) svou trať navazující na železnici z Liberce a Rosic nad Labem a pokračující dále přes Chrudim do Havlíčkova Brodu, pravidelný provoz na trati byl zahájen 1. června. Autorem univerzalizované podoby stanic pro celou dráhu byl architekt Carl Schlimp. Trasa byla výsledkem snahy o propojení železničních tratí v majetku ÖNWB jihozápadním směrem, tedy traťových úseků Liberec-Pardubice a hlavního tahu společnosti, železniční trati spojující Vídeň a Berlín.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 byla dokončena rekonstrukce nádraží. Původní jedno hranové a jedno ostrovní nekryté nástupiště nahradilo jedno nekryté vyvýšené bezbariérové nástupiště poloostrovní (k příchodu slouží přechody přes kolejiště). Dále byla stanice dovybavena novým akustickým informačním systémem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]