Chlebíček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chlebíček s vejcem a šunkou

Obložený chlebíček (nebo zkráceně jen chlebíček) je druh studeného jídla, které se skládá z vekového pečiva ozdobeného dalšími potravinami. Typickým pokryvem chlebíčků jsou různé saláty, zelenina, uzeniny, sýry, vajíčka a další.

K akcím slavnostního charakteru se připravují malé chlebíčky, takzvané kanapky neboli koktejlové chlebíčky,[1] anebo ještě menší chuťovky s párátkem uprostřed nazývané jednohubky.

Bývalé československé státní normy (ČSN) pro výrobky studené kuchyně popisovaly skoro sto druhů obložených chlebíčků.[2]

V anglosaském světě a v jiných zemích pak může pojem chlebíček zahrnovat i bagetu, tedy veku plněnou dalšími potravinami, či hamburger, které je možno též ohřát. Většina chlebíčků v ČR se konzumuje studená, výrobci proto musí plnit hygienické předpisy, aby prostřednictvím těchto tepelně neupravených potravin nedocházelo k šíření nemocí.

Historie vzniku[editovat | editovat zdroj]

Obložený chlebíček zhruba v dnešní podobě uvedl na scénu na počátku 20. století pražský lahůdkář Jan Paukert[3][4] (Lahůdkářství Jan Paukert fungovalo až do února 2015[5][6]) na popud rodinného přítele malíře Jana rytíře Skramlíka, kterému nevyhovovaly v té době k malému pohoštění podávané jednohubky. S chlebíčkem o velikosti mezi jednohubkou a obloženým chlebem byl spokojen, stejně jako zákazníci lahůdkářství, kde se tyto výrobky vzápětí začaly prodávat. Původní velikost byla o něco menší než dnes („tak na dvě tři kousnutí“), během dvou následujících let se pak osvědčil rozměr větší; v této podobě získaly oblibu a dělají se dodnes.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nodl, Ladislav; Mandžuková, Jarmila; Havlů, Karina. Velká domácí kuchařka. 1. vyd. Praha: Slovart, 2004. s. 43. ISBN 80-7209-550-1
  2. Obložené chlebíčky podle norem studené kuchyně: Tentokrát recepty pro milovníky sýrů a „vegetáře“
  3. Majitel slavného lahůdkářství Jan Paukert zemřel, bylo mu 91 let
  4. https://www.youtube.com/watch?v=4N7xo-_gQfY
  5. Historie Lahůdkářství Jan Paukert
  6. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1506284-mysi-trus-a-plisne-tak-skoncilo-vehlasne-paukertovo-lahudkarstvi

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Finger food aneb jídla, která se dají jíst jen rukou, Právo 2. 12. 2008 – magazín Styl pro ženy, str. 9

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]