Chladicí věž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chladící věže v elektrárně Temelín

Chladicí věž je zařízení, instalované zpravidla v tepelných elektrárnách, ale i v jiných průmyslových komplexech (hutě, chemičky a rafinérie). Slouží k ochlazování použité chladicí vody nebo jiné kapaliny na teplotu až 23 °C [1], pro nižší teploty je pak doporučován jiný způsob chlazení. Zpravidla se jedná o velké komíny, které mohou mít až 100 metrů v průměru. Typické jsou pro jaderné elektrárny, protože ty pracují s menší účinností než tepelné a vyrábějí v dané lokalitě víc energie. Z důvodu vysokých nákladů na chlazení je snaha situovat příslušný průmyslový podnik tam, kde je možné velké množství tepla volně vypouštět do okolí (pobřeží moře, velkých řek a vodních ploch).

Schéma systému s chladicí věží

Princip činnosti uzavřeného systému chladicí věže s nuceným tahem[editovat | editovat zdroj]

Chladicí věže elektrárny v Charkově

U tohoto způsobu chlazení se chlazená voda nedostává do přímého kontaktu s okolním vzduchem a chladicí okruh může být provozován jako tlakově uzavřený. Oteplená voda je přivedena potrubím do svazku tenkostěnných trubek instalovaných do chladicí věže (trubky mohou být ocelové – žárově zinkované z vnější strany nebo nerezové). V chladicích trubkách je voda ochlazena a zbytkovým tlakem odvedena z chladicí věže.

Pro dosažení maximálního chladicího výkonu a co možná nejnižších teplot ochlazené vody je chladicí věž opatřena skrápěcím - sprchovacím okruhem. Tento okruh tvoří záchytná vana, ze které čerpadlo čerpá skrápěcí vodu do potrubního rozvodu, kde dojde k jejímu rozstříknutí na trubkové svazky, po kterých voda teče dolů zpět do záchytné vany. Ze stěn trubek se voda odpařuje do proudícího vzduchu, který je do chladicí věže nasáván axiálním ventilátorem. Vzduch potom proudí přes ventilátor pryč z chladicí věže. Uvedeným způsobem je možné ochladit chlazenou vodu pod teplotu okolního prostředí (při teplotě vzduchu okolního prostředí 30 °C – 32 °C je dosažitelná teplota ochlazené vody 23 °C – 25 °C).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stručná technická charakteristika funkce chladicí věže ve firemní nabídce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]