Chiclayo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chiclayo
Chiclayo – znak
znak
Chiclayo – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška27 m n. m.
Časové pásmo- 5
StátPeruPeru Peru
Administrativní dělení6 distriktů
Chiclayo
Chiclayo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha6 211 km²
Počet obyvatel552 508 (2017)[1]
Hustota zalidnění89 obyv./km²
Správa
Statusměsto
StarostaDavid Cornejo Chinguel
Vznik1560
Oficiální webwww.gobiernochiclayo.gob.pe
Telefonní předvolba74
PSČ14000–14013
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sochy v Chiclayu

Chiclayo (španělská výslovnost: [tʃiklaʝo]) je hlavní město departementu Lambayeque v severním Peru. Nachází se 13 kilometrů od pobřeží Tichého oceánu a 770 kilometrů od hlavního města Peru, Limy. Od roku 2011 je pátým nejlidnatějším městem v Peru, s populací 629 990 obyvatel zahrnující 6 městských částí: Chiclayo, José Leonardo Ortiz, La Victoria, Pomalca, Reque a Pimentel; je hlavní město čtvrté nejlidnatější metropolitní oblasti Peru.

Město bylo založeno španělskými průzkumníky v 16. století jako "Santa María de los Valles de Chiclayo", 15. dubna 1835 ho vyhlásil Chiclayo peruánský prezident Felipe Santiago Salaverry městem. Salaverry pojmenovával Chiclayo jako "hrdinské město" a uznával odvahu svých občanů v boji za nezávislost. Ostatní přezdívky pro Chiclayo jsou "hlavní město přátelství" a "perla severu".

Chiclayo je jedna z nejdůležitějších městských oblastí v Peru. Je to páté největší město v Peru, po Limě, Callau, Arequipě, a Trujillu. Město má 738 000 obyvatel, zatímco metropolitní oblast má 972 713 obyvatel.

Město bylo založeno v blízkosti významného archeologického prehistorického naleziště, Severowarijských ruin, které tvoří pozůstatky města z 7 do 12. století v době Říše Wari.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Mnoho různých historických zdrojů hovoří o pojmenování Chiclayo. Někteří definují jméno podle domácího muže známého jako "chiclayoc" nebo "chiclayep", který převážel omítky mezi starobylými městy Zaña, Lambayeque a Morrope. Další verze prohlašuje, že v době, že město bylo založeno, v oblasti rostlo ovoce zelené barvy zvané chiclayep nebo chiclayop, které se v Mochicanském jazyce znamená "zelené ovoce", které visí. V některých městech ve vysočině Cajamarca, jsou tykve známé jako chiclayos, to je důkaz, že toto ovoce je původem jména města. Jiný zdroj uvádí, že slovo je překladem ze zaniklého Moche jazyka a je odvozen od slova Cheqta který znamená "napůl" a YOC což znamená "majetek". Jiní říkají, že Mochicanský jazyk měl slova podobné jménu, jako je například Chiclayap nebo Chekliayok, což znamená "místo, kde jsou zelené větve".

Symboly[editovat | editovat zdroj]

Znak města

Znak shrnuje důležité vlastnosti provincie, jako je například ten, zasvěcený Panně Neposkvrněného početí, zastoupené ve světle modrém pozadí, což je katolické město, zastoupené na kříži, ale také další položky týkající se dějepisu, zeměpisu a krajiny.

Popis

 • "Tumi" je ceremoniální nůž používaný kulturou Lambayeque, který představuje boha moře Naylampa.
 • Moře bylo vždy velmi důležité pro své mořské zdroje a pro legendy, které o tom vyprávěly.
 • "Huerequeque" (dytík bledý) je typický pták regionu a jmenuje se tak, protože vydává zvuk Huere-que-que-que.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Předkolumbijské kultury[editovat | editovat zdroj]

Močická kultura

Podrobnější informace naleznete v článku Močická kultura.

Civilizace Močiků začala mezi 1. a 7. století našeho letopočtu, zabírat území, které bylo na většinové ploše, dnešního severního pobřeží Peru, zahrnovalo dnešní pobřežní oblast oddělenou departementy Ancash, Lambayeque a La Libertad. Tato civilizace vyvinula rozsáhlé vodohospodářské stavby: lidé konstruovaly kanály na vytvoření zavlažovacího systému, na podporu zemědělství. Produkovali přebytky, které podporovaly hustotu zalidnění a silné hospodářství pro rozvoj. Kultura byla charakterizována intenzivním používáním mědi při výrobě ozdobných předmětů, nářadí a zbraní. V dobách civilizace Moche, bylo město Pampa Grande, které se nachází nedaleko od Chiclaya, hlavní krajské město. Mochykové jsou považovány za producenti nejlepších keramických artefaktů a to z důvodu komplikovaných návrhů keramiky. Tyto návrhy představují náboženská témata, lidstvo, zvířata, scény obřadů a mýtů, které odrážejí jejich vnímání světa. Byli slavní díky Huaco-portrétům, které jsou zachovány v muzeích po celém Peru, portréty zvýrazňují úžasnou expresivitu, dokonalost, a realismus. Nejnovější poznatky prokázali, že tato civilizace zmizela v důsledku katastrof způsobených jevem El Niño.

Lambayenquecká kultura

Podrobnější informace naleznete v článku Lambayenquecká kultura.

Lambayequecká kultura nebo také Sicán existovala v letech 700 a 1375 našeho letopočtu a obsadila území současného departementu Lambayeque, blízko oblasti současného města Chiclayo, které bylo součástí Lambayequecké civilizace. Tato kultura byla vytvořena ke konci civilizace Moche, převzala hodně z mochických  znalostí a kulturních tradic.

Kulturní Lambayenquecká civilizace byla rozdělena do tří etap nebo fází:

 • Časné období (700-900)
 • Meziobdobí (900-1100)
 • Pozdní Období (1100-1350)

Lambayequecká civilizace a kultura se rozšířila po celém peruánském pobřeží během let 900 a 1100 našeho  letopočtu. Tato civilizace byla vytvořena po rozpadu civilizace Moche a byla na základě mochických znalostí a kulturních tradic. Lambayequecká civilizace vynikala v architektuře, zlatnictví a navigaci. I když nebyla Lambayequecká kultura tak rozšířená, a politicky složitá, je zřejmé, že toto umění bylo oblíbené mezi učedníky. Je známo, že v důsledku katastrofy, kterou způsobil jev El Niño, tato civilizace zmizela.

Koloniální éra[editovat | editovat zdroj]

Na počátku 16. století, bylo Chiclayo obýváno dvěma etnickými skupinami; Cinto a Collique. Náčelníci těchto etnických skupin darovaly část své země na výstavbu františkánského kláštera. Toto odstoupení pozemků bylo schváleno královským dekretem ze dne 17. září 1585. Proto, s povoláním sv Marie a pod vedením otce Fraye Antonia z Concepciónu, byl klášter postaven v Chiclayu. V době výstavby těchto španělských staveb, bylo Chiclayo založeno.

Chiclayo, na rozdíl od jiných velkých peruánských koloniálních měst, jako je Lima, Piura, Trujillo, nebo Arequipa, bylo obýváno převážně původními obyvateli spíše než španělskými kolonizátory. Dne 15. dubna 1835, během republikánské éry, bylo Chiclayo povýšeno do kategorie město tehdejším prezidentem Felipem Santiagem Salaverrym. Ten stejný den, poctil Chiclayo jako "hrdinské město". Další den bylo Chiclayo prohlášeno hlavním městem provincie Chiclayo.

Republikánská éra[editovat | editovat zdroj]

Během peruánské války za nezávislost, podporoval Chiclayo vlastenec revoluční odpor proti španělům tím, že dodával vojáky, zbraně, koně a další významné zdroje generálovi osvobozující armády Josému de San Martínovi. To vše bylo pod dohledem nejprogresivnějšího kreolského Josého Leonarda Ortize.

Brzy po nezávislosti, bylo Chiclayo ještě malá vesnice. Vzhledem ke své strategické geografické poloze, se v budoucích desetiletích vybudovala železnice, komunikace, a začínal se rozvíjet automobilový průmysl. V roce 1827, bylo Chiclayo povýšeno na úroveň vily. Chiclayo získalo v rané republikánské éře  pojmenování "hrdinské město" za služby poskytované Chiclayanským lidem v peruánské válce za nezávislost.

Dnes je Chiclayo jedním z nejdůležitějších měst v Peru, s hodně komerčním pohybem, a s nádechem velkého moderního města, domovem pro velké supermarkety, bankovní řetězce, sklady, nemocnice, kliniky, galerie, mezi jinými podniky se stalo finančním a obchodním hlavním městem severního Peru, s metropolitní oblasti, která zahrnuje několik sousedních satelitních měst má kolem 30 000 ha. V současné době se Chiclayo rýsuje mezi hlavními městy v zemi, je obchodní město a sdružuje ingredience moderního města, Chiclayo je známé jako hlavní město přátelství a "Perla del Norte" Peru.

Politicko-administrativní organizace[editovat | editovat zdroj]

Chiclayo, hlavní město provincie, je řízeno provinční obcí Chiclayo, která má pravomoci v celé provincii. Pravomoci jsou omezeny na městský úřad. V tomto ohledu, mají okresní obce metropolitní oblasti také pravomoc rozhodovat ve věcech týkajících se jejich vlastních okresů. Krajské město Chiclayo, je sídlem regionální vlády departementu Lambayeque. Město je domovem pro různé regionální kanceláře Rady ministrů Peru, která tvoří peruánské veřejné správy.

Městská správa[editovat | editovat zdroj]

Chiclayský starosta je hlava vlády a okresní správy, což představuje právní, soudní a navíc okresní moc. Zastupitelé a starosta jsou demokraticky voleni na období čtyř let. Navíc každé z měst má místního starostu, pod dohledem toho chiclayského, který je odpovědný za činnost města.

Seznam starostů Chiclaya

Volební období Starosta Politická strana
1993 – 1995 Arturo Chistillo Chirinos AP-FREDEMO
1996 – 1998 Miguel Angel Bartra Grosso AP-FREDEMO
1999 – 2002 Miguel Angel Bartra Grosso Adelante Chiclayo
2003 – 2006 Arturo Chistillo Chirinos AP-FREDEMO
2007 – 2011 Roberto Torres Gonzáles Todos por Lambayenque-Manos Limpias
2011 – 2015 Roberto Torres Gonzáles Movimiento Regional de las Manos Limpias
2015 – 2018 David Cornelo Chinguel Alianza para el progreso

Správní dělení

Centrum města Chiclaya, je rozděleno do 3 distriktů, okresy jsou seskupeny do bytových výstaveb. Město je zakresleno s aglomerací se 6 okresy,když přidáme distrikty Pomalca, Pimentel a Reque. Jeho územní je 252.39 km². Centrální městské distrikty hraničí na severu s distrikty PICSI, JL Ortiz a Lambayeque, na jihu s Monsefú Reque a La Victoria, na východě s Pomalca, na západě s San Jose Pimentel.

Centrum Chiclaya
Distrikt
Chiclayo (distrikt)
José Leonardo Ortiz (distrikt)
La Victoria

Metropolitní oblast[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009, metropolitní oblast Chiclayo-Lambayeque zahrnuje 12 okresů: Lambayeque, San Jose Pimentel, Santa Rosa, Puerto Eten, Eten City, Monsefú, Reque, Pomalca, La Victoria, Leonardo Ortiz a Chiclayo, kde žije 60% obyvatel departementu Lambayeque. Metropolitní oblast Chiclayo-Lambayeque má městský rozsah pokrývající centrální město. Chiclayo je hlavní město provincie Chiclayo s pokračující urbanizací v řadě měst nebo distriktů, ale s důležitými okrajovými satelity hlavního města departementu Lambayeque vykonávajících podporu kompenzační role v Chiclayu. Tyto Chiclayské satelitní okresy, které slouží jako ložnice komunit a dodatku dodavateli do města Chiclaya. Ukládá se ,aby se zabránilo další makrocefalii, v tomto případě to nebude extrémně špatné pro města sousedních provincií. Nejprve musíte rozlišovat mezi centrálními metropolemi a metropolitními oblastmi. Centrální metropole se běžně týká konkrétního města, které je nepřetržitě integrované a úplné, aniž by bylo ponořeno do satelitních městeček či měst a tvoří s ním nespojitou část centra. Město Chiclayo se v současné době skládá z šesti distriktů: (Chiclayo, Jose Leonardo Ortiz, La Victoria, Pomalca, Pimentel a Reque). Nicméně Reque a Pimentel jsou v procesu formování absolutní celkové integraci (tj. jsou částečně urbanizované, jak je uvedeno v městském integraci). Plán rozvoje měst z roku 1992 s názvem "Chiclayo 2020" uvažoval o první expanzi do distriktu San José Pimentel, který má otevřené prostory s méně kultivovanými oblasti, a potom o expanzi do distriktu PICSI, z něho do distriktu Pomalca a přesto byl distrikt Reque nahrazen PAT-PDUA.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Chiclayo má teplé a velmi suché aridní pouštní podnebí, slunce svítí po celý rok. Vzhledem k tomu, že se město Chiclayo nachází v tropickém pásmu blízko rovníku počasí by mělo být horké, vlhké a deštivé, ale je subtropické, s příjemnou teplotou, suché a deštivé; to je způsobeno silnými větry nazývané "cyklony", které snižují teplotu na mírné klima po většinu roku, s výjimkou v letních měsících, kdy teplota stoupne, takže v létě se pobývá většinou v areálech, jako je Puerto Eten a Pimentel. Periodicky, každých 7, 10, 15, roků jsou vysoké teploty, s pravidelnými srážkami a extrémními vzestupy říční vody.

Data klimatu pro Chiclayo (1961 – 1990)

Měsíc Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec Celý rok
Průměrná nejvyšší teplota °C 29.1 30.5 30.3 28.8 26.6 24.9 23.6 23.4 23.6 24.2 25.3 27.1 26.4
Průměrná nejnižší teplota °C 19.3 20.5 20.5 19.1 17.8 16.7 15.7 15.3 15.2 15.6 16.3 17.6 17.5
Průměr srážek mm 5.9 2.4 8.8 4.0 1.3 0.4 0.0 0.3 0.6 0.8 1.9 0.5 26.9

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Letecká doprava[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete ve článku Mezinárodní letiště Josého A. Quiñonese Gonzálese

Letiště Kapitána FAP Josého A. Quiñonese Gonzálese (IATA: CIX, ICAO: SphI) je letiště sloužící v Chiclayu, Peru a okolní metropolitní oblasti. Provozuje ho soukromý provozovatel letiště ADP, který operuje na různých letiších v severním Peru. Je to hlavní letiště v departementu Lambayenque, jednoho z nejlidnatějších v Peru. Město je obsluhováno Mezinárodním letištěm Kapitána FAP Josého A. Quiñonese Gonzalese, které se nachází v první řadě tuzemské letecké společnosti, zájezdových mezinárodních letů, a služeb přívodu paliva. Terminál má přistávací dráhu dlouhou 2520 m o 45 metrech čtverečních.

V současné době obsluhují mezinárodní letiště v Chiclayu čtyři letecké společnosti,  část z nich nabízí denní služby a další služby mimo den. K dispozici jsou dva plány pro tuto službu, ranní harmonogram a jeden odpolední harmonogram. Provozují se lety do města Tumbes, a  zejména do města Iquitos. Spirit Airlines, založené v USA projevily zájem o službu v Chiclayu od jeho rozbočovače ve Fort Lauderdale na Floridě ve Spojených státech amerických.

Oblast[editovat | editovat zdroj]

Chiclayo, díky své poloze, slouží jako místo propojení pro různá města na severovýchodě země a ve městě jsou různé autobusové společnosti, které nabízejí služby do měst, jako jsou Lima, Trujillo, Piura, Cajamarca, Chota, Cutervo, Bagua, Jaén, Chachapoyas, a Tumbes. Pro uspokojení poptávky po dopravě má město dva různé pozemní terminály, jeden se nachází na jižním konci města a druhý na severním konci na Panamerické dálnici. Značný počet autobusových společností má své vlastní terminály, mnoho z nich se nachází v blízkosti centra města a v okolních oblastech. Tyto vnitřněprovinční autobusy přispívají k dopravnímu přetížení v centru města Chiclaya. Ve snaze vyřešit tento problém města vláda navrhla plán na vybudování hlavního nádraží ve městě. Regionálně existují různé veřejné služby, jako jsou minibusy, tácky, skupiny, které poskytují služby v rámci okresů a provincií v departementu Lambayeque. K dispozici je také ohromující množství soukromých taxíků, které neustále troubí v celé centrální části města, což způsobuje velké množství nechtěného znečištění hlukem.

Populace[editovat | editovat zdroj]

Mapa Chiclaya
Královské hrobky muzea Sipan leží v departementu Lambayeque a jsou součástí metropolitní oblasti Chiclayo
Přední strana katedrály v Chiclayu

Podle sčítání obyvatel a obydlí, provedeného v roce 2007, 574 408 lidí obývá území uvnitř hranic města Chiclayo nebo šesti obcí. Metropolitní oblast má populaci 930 824 ta zahrnuje jiná blízká města jako je Monsefú a Lambayeque deset minut od zpevněné dálnice. V rámci třicetiminutového rozsahu jsou v pořadí hierarchie města Ferreñafe, Santa Rosa, Eten, Illimo a Tuman. Chiclayo je ve středu delty řeky Chancay v úrodném údolí.

Distrikty Chiclaya Rozloha (km2) Počet obyvatel (2007) Domácnosti (2007) Hustota zalidnění (obyv./km2) Nadmořská výška (m) Vzdálenost od hlavního náměstí (km)
Chiclayo 50,35 260 948 60 325 5 182,7 27 0 km
José Leonardo Ortiz 28,22 167 717 34 641 5 943,2 28 1,5 km
La Victoria 29,36 77 699 16 447 2 646,4 23 2,4 km
Pomalca 80,35 23 092 5 802 287,39 29 7 km
Reque 47,03 12 606 3 664 268,04 21 8 km
Pimentel 63,53 32 346 9 301 486,2 4 11,9 km
Celkem 301,84 km2 574 408 130 180 1 903,02

Podle plánovacího ředitele Chiclaya v roce 2020 bude distrikt San José patřit do provincie Lambayeque a bude kompletně integrován s městem Chiclayo. Okres má v současné době populaci 12 156 obyvatel. V současné době je většina z okresu urbanizovaná se zbytkem Chiclaya.

Vzdělání a kultura[editovat | editovat zdroj]

Vysokoškolské vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Níže je uveden seznam vysokých škol, které nacházejí se v Chiclayu:

 • Katolická univerzita v Santo Toribiu de Mogroveju
 • Soukromá Univerzita v Juan Mejie Bace
 • Univerzita Señor de Sipan
 • Soukromá univerzita v Chiclayu
 • Univerzita v Lambayeque
 • Univerzita San Martín de Porres
 • Univerzita César Vallejo
 • Univerzita Alas Peruanas
 • Institut Spolkové Republiky Německo
 • Národní průmyslová univerzita (SENATI)

Poznámka: Národní univerzita Pedro Ruiz Gallo není v Chiclayu, ale v blízkém městě Lambayeque vzdáleném 11 km.

Níže je uveden seznam muzeí v této oblasti:

 • Huaca Rajada – Sipan muzeum
 • Královské hrobky muzea Sipan
 • Národní muzeum Sicán
 • Národní muzeum Hanse Heinricha Brüninga
 • Muzeum údolí pyramid v Tucume
 • V síti muzeí v Sipánu je nejnovější a nejmenší muzeum.

Turistické atrakce v departementu Lambayenque[editovat | editovat zdroj]

Departement Lambayeque je jednou z nejvíce turistických oblastí v Peru. Byl domovem starověké civilizace Moche, která vytvořila některé z nejvíce důmyslných památek a uměleckých děl známých ve starověkém Peru. V roce 1987 byly vyhloubeny královské hrobky dávných panovníků civilizace Moche. Nalezené artefakty v hrobce byly umístěny do královské hrobky muzea Sipan ve městě Lambayeque. Také se tam nacházejí muzeum Brünning a muzeum Sicán v Ferreñafe. Tato muzea obsahují nádherné starobylé umělecké dílo vyrobené ve starobylé civilizace Moche. Pyramidy Tucume jsou také v této oblasti. V roce 2007 navštívilo více než 306 000 turistů muzea Lambayeque. Existuje více než 20 pyramid z nepálených cihel, z nichž jsou všechny 40 metrů vysoké a mají na sobě hojnost vegetace a volně žijících živočichů. V této oblasti se nachází Ekologická rezervace Chaparrí, která má bohatou biodiverzitu. Departement Lambayeque se může pochlubit jedněmi z nejlepších kuchyní v Peru. Nejoblíbenější jídlo v této oblasti je kachna s rýží. Chiclayo, hlavní město departementu Lambayenque je druhé největší město na severu Peru a má rušný noční život.

 • Domácí park – nachází v samém srdci Leedsu, dříve byl postaven ve dvou částech, má bazén s třemi vodními ventily, které vedou ke třem proudům vody, které tvoří vlajku Peru. Kolem ní jsou nákupní střediska, RENIEC, krásné katedrály, Hotel Royal, Staré kino Tropical a Koloniální divadlo a republikánské budovy a mnoho míst, kde se některý turista nebo občan může těšit.
 • Chiclayská Katedrála – nachází se na hlavním náměstí města a je postavena v neoklasicistním stylu a pochází z roku 1869 podle návrhu a kreseb Gustava Eiffela. Potah tvoří dvě části, které podepírají dórské sloupy. První z nich je v přední části třech oblouků. Druhý představuje korintské hlavice, jejichž balkony mají arkýře. Na obou stranách fasádního stojanu věží je završený kopulemi. Uvnitř jsou tři subjekty, které poukazují na krásnou sochu Krista chudého a domov Antonia.
 • Městský palác – stál na severní straně hlavního parku, který se nachází na Calle San Jose 823. Elegantní provedení stavby (roku 1919), stálo více než 30.000 liber zlata. Byl v republikánském stylu s velkými okny a kovanými železnými branami. Byl zničen požárem způsobeným žalostnou politickou rvačkou mezi náměstkem primátora Joseho Barreta Sancheza a jeho soupeřem pozdějším starostou Arturem Castillem Chirinosem, kteří se snažili získat zpět pozici a spoléhali na rozhodnutí Ústavního soudu pouhé dva měsíce ode dne ukončení období pro které byl zvolen v říjnu 2006. v současné době je již obnoven a nyní funguje jako muzeum.
 • Kaple la Veróniky – Nachází se v Calle Torres Paz 294. Byla postavena na konci devatenáctého století. Byla prohlášena národní kulturní památkou v roce 1987. Oltáře jsou pokryty zlatem a stříbrnou deskou.
 • Bazilika San Antonio – Nachází se mezi ulicí Avenida Paz Torres Luis Gonzales. Pojmenována podle San Antonia nazývaného bosí otec Chiclaya. Bazilika má moderní a jednoduchou architekturu (1949). Hlavní sál je docela velký, má oblouky a oltář, stojí pranýřovaný členěn v polychromované dřevní sochařství.
 • Náměstí Elías Aguirre – nachází se mezi Calle Elias Aguirre a San Jose. Jednalo se o první místo, které viděl cestující při vystupování z vlaku na nádraží Eten. Náměstí postavil peruánský sochař David Lozano, jeho stavba pochází z roku 1924, a byla postavena na počest velitele Elíase Aguirrea, chiclayského hrdiny v bitvě Angamos roku 1879.
 • Městská knihovna José Eufemio Lora y Lora – jedno z nejlepších zařízení svého druhu v Peru. Její kolekce je špatná a zastaralá jen řídce. Neposkytuje žádné služby jako je internet a multimédia. Nemá žádné organizační složky, a měl by podat priority a investiční plán. Fondy by měly mít celkově 50.000 až 90.000 organizovaných a neustále obnovovaných titulů.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Augusto B. Leguia byl prezidentem Peru ve třech volebních obdobích

Narodil se 22. dubna 1914 v okrese Pimentel na pobřeží provincie Chiclayo, svoje základní vzdělání studoval na Národní Akademii San Jose města Chiclaya, a pak se přestěhoval do Limy a pokračoval středoškolským vzděláním na Akademii posvátného srdce Rocolety, svoje vzdělání zakončil na Národní Akademii Panny Marie Guadalupské, pak sloužil jako pilot peruánského letectva a rodák z povinnosti v konfliktu proti Ekvádoru, který vznikl 5. července. 23. července byl zasažen dělostřelectvem Ekvádoru a neskočil z letadla na padáku, aby si zachránil život, ale vletěl do nepřátelského cíle.

Augusto Bernardino Legui'a Salcedo (Lambayeque, 19. února 1863 – Callao, 6. února 1932)  byl peruánský politik, který byl prezidentem Peru pro čtyři ústavní období: 1908 – 1912, 1919 – 1925 (s přechodným obdobím předchozího), 1925- 1929 a 1929 – 1930. Poslední tři období, celkem jedenáct let po sobě jdoucích, jsou také známé jako Oncenio. Celkem vládl 15 let, přičemž byl nejdéle vládnoucí peruánský prezident.

Óscar Luis Castañeda Lossio (Chiclayo, 21. června 1945) je peruánský právník a politik, zakladatel a prezident Národní strany Solidarity. Ucházel o předsednictví ve všeobecných volbách roku 2000 v Peru a peruánských všeobecných volbách 2011, skončil pátý v obou případech. Byl starosta Limy od ledna 2003 do října 2010, kdy rezignoval kvůli kandidatuře na prezidenta Peru.

Yehuda Simon Munaro (* Lima 18. července 1947 -) je veterinář, peruánský sociolog a politik. 10.10.2008 byl jmenován premiérem Peru, který nahradil Jorge del Castilla, v úřadu zůstal do 11. července 2009.

Magaly del Rocio Rivasplata Viviana Aita (narozena v Lambayeque, 4. října 1977) je americká modelka, královna krásy a peruánská podnikatelka. Byla zvolena Miss Peru v roce 2001.

Angel Javier Velásquez, (* Eten, Lambayeque, Peru, 12. března 1960) je právník, strážce ústavy a peruánský politik. Je členem politické strany APRA od střední školy, která zastupuje volební obvod Lambayeque v Kongresu Peruánské republiky od roku 1995. Byl předseda vlády Peru od 11. července 2009 do 13. září 2010.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chiclayo na anglické Wikipedii.

 1. 2017 Peru Census. Dostupné online. [cit. 2018-11-23]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]