Chevel Šalom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chevel Šalom
Chevel Šalom
Lokalizace Chevel Šalom

Chevel Šalom (hebrejsky: חבל שלום, doslova Oblast míru) je blok vesnic v Izraeli, v jižním distriktu, v Oblastní radě Eškol.

Geografická poloha[editovat | editovat zdroj]

Region leží na severozápadním okraji Negevské pouště, ale od 2. poloviny 20. století je intenzivně zúrodňován a zavlažován a ztratil téměř charakter pouštní krajiny. Jde o zemědělsky obdělávaný pás přiléhající k pásmu Gazy a navazující na pobřežní nížinu. Jižně od tohoto sídelního pásu ovšem ostře začíná zcela aridní oblast pouštního typu zvaná Cholot Chaluca.

Nachází se v nadmořské výšce cca od 70 do 110 metrů. Severní hranicí oblasti je pásmo Gazy, na západě je to mezinárodní hranice mezi Izraelem a Egyptem. Na jihu je to region Cholot Chaluca. Pouze na východě přechází Chevel Šalom pozvolna a bez větších krajinných rozdílů do zemědělsky využívaného regionu s podobnou rozptýlenou vesnickou zástavbou. Terén regionu je pozvolný, na rozdíl od jižního a severního Negevu bez větších výškových rozdílů a bez hluboce zaříznutých údolí jednotlivých vádí. Na dopravní síť je napojen pomocí lokální silnice 232.

Osidlování regionu Chevel Šalom[editovat | editovat zdroj]

Už koncem 40. let a v 50. letech 20. století byly po válce za nezávislost a vzniku státu Izrael v této oblasti zřízeny první zemědělské osady. Šlo o kibucy Nir Jicchak (1949) a Kerem Šalom (1956). Šlo ale stále o velmi řídce zalidněnou oblast v pohraničním regionu vystaveném opakovaným konfrontacím mezi Izraelem a Egyptem.

Popud k plánovitému osidlovacímu programu v této oblasti dal až podpis egyptsko-izraelské mírové smlouvy koncem 70. let 20. století. V jejím rámci se totiž Izrael stáhl ze Sinajského poloostrova a vyklidil i izraelské osady na Sinajském poloostrově zřízené zde po roce 1967, kdy Izrael Sinaj obsadil. Pro podstatnou část vystěhovaných židovských obyvatel Sinaje pak byly zde, jen pár kilometrů od původních izraelských osad ležících v lokalitě Chevel Jamit, zřízeny nové vesnice, které utvořily nynější blok Chevel Šalom.[1]

Budování vesnic začalo roku 1981. Vzniklo zde šest zemědělských osad typu mošav (Dekel, Jated, Jevul, Pri Gan, Sdej Avraham a Talmej Josef) a středisková obec Avšalom. Ty jsou sdruženy do společné organizace, která zajišťuje jejich obyvatelům sociální a ekonomické služby. Kromě toho poblíž nich vyrostly i dva kibucy Cholit a Sufa, rovněž obydlené vysídlenci ze Sinaje. Regionálně, byť ne organizačně a svým původem, do Chevel Šalom spadají i dvě výše uvedené starší zemědělské osady Kerem Šalom a Nir Jicchak.[1] Počátkem 21. století pak jižně od stávajících vesnic bloku Chevel Šalom začala na písečných dunách Cholot Chaluca výstavba dalších osad, tentokrát určených pro židovské rodiny vystěhovalé z pásma Gazy. Jde zatím o osady Bnej Necarim, Nave a Šlomit.[2][3]

Místní ekonomika je založena na zemědělství (zejména skleníkové hospodářství a pěstování polních plodin či ovoce), průmyslu a službách včetně turistiky.[1]

Seznam sídel[editovat | editovat zdroj]

Užší Chevel Šalom

Kibucy vzniklé souběžně s Chevel Šalom

Starší vesnice v regionu

Demografie[editovat | editovat zdroj]

K 31. prosinci 2008 žilo v sedmi vesnicích úžeji definovaného regionu Chevel Šalom 2 387 lidí. Včetně kibuců Cholit a Sufa jich bylo 2 742. Při započítání starších vesnic Kerem Šalom a Nir Jicchak 3 307. Obyvatelstvo je zcela židovské.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c חבל שלום [online]. negev-net.org.il [cit. 2010-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-31. (hebrejsky, anglicky) 
  2. תוצאות חיפוש עבור: מועצה איזורית אשכול [online]. negev-net.org.il [cit. 2010-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. (hebrejsky) 
  3. Halutza, Supporting Israel’s 21st Century Pioneers in the Negev [online]. Židovský národní fond [cit. 2010-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-30. (anglicky) 
  4. יישובים2008 [online]. Izraelský centrální statistický úřad [cit. 2010-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-09-19. (hebrejsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]