Chersonésos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Chersonesos)
Skočit na: Navigace, Hledání
Ruiny Chersonésu s katedrálou svatého Vladimíra
Chersonesos
Red pog.svg
Chersonesos

Chersonésos (řecky Χερσόνησος) byla významná starořecká kolonie založená přibližně před 2700 lety na jihozápadní části Krymského poloostrova zvané Tauris. Kolonii zde vybudovali osadníci z Hérakleie Pontiké. Od 2. století př. n. l. se stalo město závislým na Bosporské říši. Za vlády římského císaře Augusta se dostalo pod římský vliv. Později bylo toto území přeměněno na provincii.

Ve 3. století se Gótové z tohoto místa vydávali plenit Malou Asii. Po roku 395 připadl Chersonésos Arcádiově říší (Východořímská, Byzantská říše). V pozdějším období zde byla postavena pevnost na ochranu před kočovnými nájezdníky. Za avarských výpadů se v 6. století byzantská vláda omezila pouze na kontrolu města a jeho bezprostředního okolí. V následujících stoletích se území Byzance opět rozšířilo. Po kolapsu říše během dobytí Konstantinopole křižáky a pod chazarským nátlakem se byzantská vláda na Krymu rozpadla a padla nakonec i samotná Byzantská říše.

Po čtvrté křížové výpravě se Chersonésos stal součástí Trapezuntského císařství a poté padl do rukou Janovanům. Celý Krym nakonec natrvalo dobyli Osmané. Během jejich divoké krutovlády plné genocid řeckého národa začali Řekové na Krymu, jakož i v Malé Asii upadat.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnes je to významná archeologická lokalita v Sevastopoli. Jsou zde k vidění trosky skoro tři tisíce let vyspělé řecké civilizace. Donedávna[kdy?] zde ještě žili Řekové mluvící maloasijským pontským dialektem.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Chersonézos (mesto) na slovenské Wikipedii a Chersonesus (Crimea) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]