Přeskočit na obsah

Chendžer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chendžer
Socha Chendžera z jeho pyramidy
Socha Chendžera z jeho pyramidy
Doba vládycca 17531747 př. n. l.
Rodné jméno
<
x
n
Dr
r
>

Chendžer
Trůnní jméno
M23L2<
rawsrskA
>

Veserkare
Horovo jméno
G5<h1
anx
h1>O33
Narození18. století př. n. l.
Úmrtí??
HrobkaChendžerova pyramida v Sakkáře
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chendžer byl egyptským faraonem 13. dynastie, přesná doba jeho vlády není známa, odhaduje se však na období mezi lety 17531747 př. n. l. Do dějin Egypta se zapsal jako autor poslední známé a nalezené pyramidy na území dnešní arabské republiky v severní Africe.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

O Chendžerově vládě a jeho činech se neví vůbec nic, nezmiňuje se o něm ani Manehto. Je to způsobeno tím, že vládl ve druhém přechodném období, pravděpodobně ani neovládal celý Egypt, nanejvýš jeho severní část. Je doložen díky pozůstatkům jeho pyramidy v Sakkáře. Jeho jméno se navíc zachovalo na Turínském papyru, je zde obsaženo jeho trůnní jméno Veser(ka)re.

Králova hrobka[editovat | editovat zdroj]

Chendžer si svoji pyramidu nechal vybudovat na pohřebišti u dnešní Sakkáry, pravděpodobně se jedná o poslední pyramidu určenou pro krále postavenou ve starém Egyptě. Strana její čtvercové základny měřila 52,5 metru, výška pak 37,4 metru, sklon stěn 55°. Vybudována byla z nepálených cihel, obložena bílými bloky z vápence. Špičku samotné hrobky zdobil černý pyramidion vyrobený ze žuly. Vchod do ní se nacházel na západní straně, pohřební komora ležela v hloubce 12 metrů. Sarkofág, který zde měl své místo, byl vytesán z jediného kusu žlutého křemence o váze 60 tun.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Egyptští králové
Předchůdce:
Sebekhotep II.
cca 17531747 př. n. l.
Chendžer
Nástupce:
Antef IV.