Chenanisaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxChenanisaurus
Stratigrafický výskyt: Pozdní svrchní křída (asi před 66 mil. let)
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Tetanurae
Nadčeleď Abelisauroidea
Čeleď Abelisauridae
Rod Chenanisaurus
Typový druh
Chenanisaurus barbaricus
Longrich et al., 2017
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chenanisaurus ("ještěr z dolů Sidi Chennane") byl velkým masožravým dinosaurem (teropodem) z čeledi Abelisauridae, který žil asi před 66 miliony let (období nejpozdnější svrchní křídy) na území dnešního afrického Maroka. Fosilie tohoto dravého dinosaura byly poprvé v odborné literatuře zmíněny již v roce 2005[1], formální popis a pojmenování dinosaura však přišlo až o 12 let později[2].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Chenanisaurus měřil na délku podle odhadů asi 7 až 8 metrů, patřil tedy k relativně velkým abelisauridům a teropodům obecně. Měl velmi krátké, redukované přední končetiny a pro abelisauridy charakteristicky mohutnou a vysokou hlavu. Zuby byly relativně krátké. Tento dinosaurus byl nepochybně agilním predátorem, který lovil kořist v podobě dinosaurů i dalších obratlovců zejména menší a střední velikosti.

Fylogeneze ceratosaurů s vyznačenou pozicí rodu Chenanisaurus.

Paleoekologie[editovat | editovat zdroj]

Tito dinosauři žili nedaleko někdejšího mořského pobřeží a mohli se živit i velkou kořistí v podobě obřích sauropodů titanosaurů (případně jejich mláďat). Žili bezprostředně v době před událostí K-Pg, tedy velkým hromadným vymíráním na konci křídy a zřejmě se stali jeho přímou obětí. Patří tedy k posledním známým neptačím dinosaurům, a to nejen v Africe, nýbrž celosvětově. Chenanisauři sdíleli ekosystémy s množstvím různých ptakoještěrů, jako byl například druh Simurghia robusta.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. Buffetaut, E., Escuillié, F., Pohl, B. (2005). "First theropod dinosaur from the Maastrichtian phosphates of Morocco", Kaupia 14: 3-8.
  2. Longrich, N.R.; Pereda-Suberbiola, X.; Jalil, N.-E.; Khaldoune, F.; Jourani, E. (2017). "An abelisaurid from the latest Cretaceous (late Maastrichtian) of Morocco, North Africa". Cretaceous Research. doi:10.1016/j.cretres.2017.03.021

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]