Chebzí (kaple)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kaple
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Další informace
AdresaChebzí, ČeskoČesko Česko
Kód památky105290 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple v Chebzí stojí v příkrém svahu v naproti domu čp. 15 v okrese Jeseník. Kaple je dokladem sakrální lidové architektury 19. století.[1] Ministerstvem kultury České republiky byla v roce 2014 prohlášena kulturní památkou ČR.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dřevěná kaple je neorientovaná jednolodní stavba postavená na půdorysu obdélníku na podezdívce z lomového kamene částečně i na skále. Závěr je orientován k severu. Podezdívka je nerovnoměrně vysoká, omítnutá hrubozrnnou omítkou. Plášť kaple je deštěný svislými hnědými deskami. Dvě okna se nacházejí na východní okapové straně a jedno na východní. Bílá okna dělená dvojitým křížením do šesti polí jsou završena trojúhelníkovým závěrem. Jednoduchý pravoúhlý vchod je z jižní strany. Střecha je sedlová, krytá plechem. Nad vstupem vystupuje čtyřboký sanktusník s malým zavěšeným zvonem. Má jehlanovou střechu s makovicí a křížem.

Interiér má plochý strop s podélným okosením po stranách. Deštění stěn a stropu má bílou barvu. Hlavní oltář je dřevěný, edikulovaný a bohatě profilovaný. Mensa je bílá, retabulum lakované a zlacené. Nad oltářem visí obraz Madony s dítětem, obě postavy mají korunku.[3][4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dřevěná kaple v Chebzí a socha svatého Floriána jsou přírůstkem fondu kulturních památek České republiky - Národní památkový ústav. previous.npu.cz [online]. [cit. 2019-02-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-02-12]. Identifikátor záznamu 1325170564 : kaple. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. Evidenční list památky: Dřevěná kaple v Chebzí. iispp.npu.cz [online]. [cit. 2019-02-12]. Dostupné online. 
  4. Rozhodnutí Ministerstva kultury ČR. iispp.npu.cz [online]. [cit. 2019-02-12]. Dostupné online. 
  5. Kaplička v Chebzí. www.turistika.cz [online]. [cit. 2019-02-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]