Charles Krauthammer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Charles Krauthammer
Charles Krauthammer.jpg
Narození13. března 1950
New York
Úmrtí21. června 2018 (ve věku 68 let)
Washington, D.C.
Příčina úmrtírakovina tenkého střeva
BydlištěMontréal
New York
Alma materBalliol College
Harvardova lékařská škola
McGillova univerzita
Povolánílékař, sloupkař, komentátor, psychiatr, spisovatel a novinář
OceněníPulitzer Prize for Commentary (1987)
Irving Kristol Award (2004)
Politická stranaDemokratická strana
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Krauthammer (13. března 1950 New York21. června 2018 Washington) byl americký psychiatr a konzervativní politický komentátor.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na Manhattanu jako syn židovských uprchlíků před nacismem. V roce 1970 promoval na McGillově univerzitě v kanadském Montrealu, kde absolvoval politologii a ekonomii. Poté studoval jeden rok politickou teorii na Oxfordské univerzitě. Protože byl uprostřed studentských bouří zklamaný v politiky, změnil svůj obor na medicínu,[1] kterou začal studovat na Harvardově univerzitě. V prvním ročníku studia medicíny měl Charles Krauthammer nehodu v bazénu, důsledkem níž byl po celý zbytek života paraplegikem. Po 14 měsících zotavování se vrátil do školy, kterou úspěšně dokončil v roce 1975 a stal se psychiatrem. Od roku 1978 působil v administrativě prezidenta Cartera jako ředitel pro psychiatrický výzkum. Od roku 1980 byl autorem projevů viceprezidenta Waltera Mondalea.

Po skončení Carterovy vlády začal pracovat v týdeníku New Republic. Od roku 1985 působil jako komentátor deníku Washington Post[2] a v roce 1987 obdržel Pulitzerovu cenu.[3] Svými komentáři přispíval do deníku Washington Post přispíval až do srpna roku 2017, kdy musel svoji činnost kvůli diagnostikované rakovině, jíž o necelý rok později podlehl, ukončit.

V srpnu roku 2017 podstoupil operaci k odstranění rakovinného nádoru v břiše, nicméně nemoc se mu vrátila. Ve svém posledním sloupku se 8. června 2018 Charles Krauthammer rozloučil se svými čtenáři, kterým oznámil, že rakovina je v konečném stádiu a má před sebou jen několik týdnů života.[4] Své nemoci podlehl o necelé dva týdny později, 21. června téhož roku.

Ostatní činnost[editovat | editovat zdroj]

Za vlády prezidenta George Bushe byl součástí Prezidentské rady pro bioetiku. Působil také jako komentátor na televizní stanici Fox News.

Politické postoje[editovat | editovat zdroj]

Zpočátku inklinoval k Demokratické straně a zpočátku se považoval za „demokratického studenoválečníka“, který zastával ostře protikomunistické postoje a zároveň podporoval programy na podporu těch nejzranitelnějších skupin ve společnosti. Protože byl ale velkým podporovatelem užívání vojenské síly, postupně se svými postoji vzdaloval Demokratické straně. V 80. letech 20. století byl člověkem, který přišel s termínem Reaganova doktrína.

Užití vojenské síly podporoval i po skončení studené války. Byl jedním z těch, kteří podporovali americké tažení do Iráku v roce 2003. Později ostře kritizoval politiku prezidenta Baracka Obamy.

Od řady ostatních konzervativců se lišil svým vstřícným postojem k interrupcím (přestože nesouhlasil s rozhodnutím v Roe vs. Wade) a výzkumu kmenových buněk. Odmítal také teorii inteligentního designu jako podvodnou a vyšňořenou verzi kreacionismu.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Charles Krauthammer, Pulitzer Prize-winning columnist and intellectual provocateur, dies at 68. Washington Post [online]. Dostupné online. 
  2. Columnist Charles Krauthammer Says He Has Just Weeks To Live. NPR.org [online]. 9.6.2018. Dostupné online. 
  3. Charles Krauthammer, Pulitzer Prize-winning columnist and intellectual provocateur, dies at 68. Washington Post [online]. Dostupné online. 
  4. HTTPS://WWW.FACEBOOK.COM/PAGES/CHARLES-KRAUTHAMMER/95978776589. Opinion | A note to readers. Washington Post [online]. [cit. 2018-09-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. KRAUTHAMMER, Charles. Charles Krauthammer - Phony Theory, False Conflict. www.washingtonpost.com [online]. 2005-11-18. Dostupné online. ISSN 0190-8286. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]