Charles Kay Ogden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Charles Kay Ogden
Narození 1. června 1889
Fleetwood
Úmrtí 21. března 1957 (ve věku 67 let)
Londýn
Pseudonym Adelyne More
Povolání jazykovědec, filozof a spisovatel
Alma mater Magdalene College
Rossall School
Témata lingvistika
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Charles Kay Ogden (1. červen 1889, Fleetwood (Lancashire) – 20. březen 1957, Londýn) byl anglický spisovatel a lingvista, tvůrce tzv. Basic English.

Od roku 1908 studoval klasické jazyky v Oxfordu a v rámci svého zájmu o výuku cizích jazyků podnikl v letech 1912-1913 studijní cestu po evropském kontinentu. Ze zdravotních důvodů nebyl odveden a roku 1915 získal titul M. A. Ale už jako student založil v roce 1912 týdeník Cambridge Magazine, intelektuální revui, do níž přispívali například Thomas Hardy, George Bernard Shaw, H. G. Wells ad. V roce 1919 se z něj stal čtvrtletník. Více než polovinu obsahu tvořily překlady a stručné přehledy více než 100 zahraničních časopisů, což žádný jiný britský časopis nedělal, a Ogdenův Magazine měl díky tomu velký ohlas u britských politiků. Náklad vystoupil až na 20 tisíc, ale roku 1922 zanikl.

Ogden pracoval v londýnském nakladatelství Kegan Paul, kde redigoval několik řad populárně vědeckých i beletristických knížek. Podílel se na anglickém překladu Wittgensteinova "Traktátu" a spolu s literárním vědcem I. A. Richardsem vytvořili osobitou teorii jazyka a významu, do níž se pokusil zahrnout nejnovější poznatky psychologie. Své výsledky shrnuli v práci The Meaning of Meaning (1923), která navazovala na sémantiku C. S. Peirce a dočkala se mnoha vydání i překladů.

V letech 1926-1930 se Ogden věnoval projektu Basic English, což byl zjednodušený systém anglického jazyka, o němž Ogden věřil, že by se mohl stát jednotným, standardizovaným prostředkem mezinárodní komunikace. Práce o Basic English publikoval v letech 1928-1934 (zejm. Basic Vocabulary, 1930; Basic English, 1930; The System of Basic English, 1934). Projekt později podpořili například Winston Churchill a Franklin Delano Roosevelt, Churchill dokonce sestavil komisi hodnotící možnosti rozšíření této verze angličtiny.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]