Chaplin si vydělává na živobytí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chaplin si vydělává na živobytí
Základní informace
Původní názevMaking a Living
Země původuUSAUSA USA
Délkacca 9 minut (1 cívka, 314 m)
Žánryněmý film
filmová komedie
ScénářHenry Lehrman
Reed Heustis
RežieHenry Lehrman
Obsazení a filmový štáb
ProdukceMack Sennett
KameraEnrique Juan Vallejo
Frank D. Williams
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 2. únor 1914
Produkční společnostKeystone Studios
DistribuceMutual Film Corporation
Chaplin si vydělává na živobytí na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chaplin si vydělává na živobytí (v anglickém originále Making a Living) je americká filmová groteska z roku 1914 z produkce filmové společnosti Keystone Cops, ve které na filmovém plátně debutoval Charlie Chaplin.

Úvod[editovat | editovat zdroj]

Film byl natočen v lednu roku 1914 společností Keystone Cops. Natáčení se účastnil Charlie Chaplin, který na sklonku roku 1913 podepsal jednoletý kontrakt se společností Keystone Cops a tento film byl jeho první práce u filmu. Celkem pro společnost natočil v následujících měsících 34 krátkých filmů a jeden dlouhometrážní. Ve filmu Chaplin vystupuje ještě bez převleku za tuláka, která ho později proslavila po celém světě. Jeho postava nesympatického zchátralého anglického gentlemana v černém žaketu, s cylindrem na hlavě, ledabyle nasazeným monoklem a s knírem pod nosem, se kterou předtím slavil úspěch v divadle u filmu neměla úspěch. Z tohoto důvodu Chaplin v následujících filmech zkusil několik obměn kostýmů. Nakonec postava nemotorného tuláka ho proslavila.

Film natočil původem rakouský herec a režisér Henry Lehrman, jenž ve filmu vytvořil také postavu Chaplinova protivníka. Pro společnost Keystone Cops natočil ještě několika dalších filmů a pak následoval komika Forda Sterlinga, který společnost Kestone Cop pro finanční neshody opustil a jehož měl Charles Chaplin nahradit. Premiéra prvního Chaplinova filmu se uskutečnila 2. února 1914.

Synopse[editovat | editovat zdroj]

V první scéně filmu Chaplin v roli podvodníka bez haléře v kapse se vydává za lorda, obere o dolar kolemjdoucího muže. Následuje scéna, ve které se podvodník snaží vetřít do vážené rodiny, kde se uchází o ruku jejich dcery, kterou ztvárnila Virginia Kirtleyová. Svým chováním, vystupováním a předstíranou elegancí velmi zapůsobí především na paní domu, korpulentní dámu v hedvábné róbě, kterou hrála Alice Davenportová. Vzápětí se na plátně objevuje dívčin snoubenec a falešný lord se opět setkává s mužem, jehož před chvílí obral o dolar a jeho pravá totožnost je odhalena. Musí si tedy vydělat na živobytí jinak. Zkouší štěstí u novin, kde pracuje i jeho sok. Aby se u novin prosadil, ukradne svému sokovi senzační fotografii automobilové havárie, což je záminkou k rozpoutání divoké honičky, při které se jeho sok mimo jiné ocitne v posteli neznámé dámy, inflagranti právě v okamžiku, kdy se vrací domů její muž. Neznámou dámu v posteli ztvárnila Minta Durfeeová

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Charlie Chaplin podvodník
Henry Lehrman jeho sok, reportér
Virginia Kirtleyová dívka
Alice Davenportová její matka
Chester Conklin strážník a povaleč
Minta Durfee dáma

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • je možné, že se nejedná o první Chaplinův film, ve své knize s prostým názvem Charlie Chaplin Georges Sadoul píše, že se Charlie Chaplin začátkem ledna roku 1914 objevil jako statista ve dvou krátkých groteskách z produkce společnosti Keystone Cops.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BROŽ, Jaroslav. Věčný tulák Charlie. Praha: Orbis, 1964. 152 s.
  • SADOUL, Georges. Charlie Chaplin. Praha: Orbis, 1954. 212 s.
  • CHAPLIN, Charles. Můj životopis. Praha: Academia, 2000. 550 s. ISBN 80-200-0373-8

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]