Chaplin si vydělává na živobytí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chaplin si vydělává na živobytí
Základní informace
Původní název Making a Living
Země USA USA
Jazyky němý film
originál s anglickými mezititulky
Délka cca 9 minut (1 cívka, 314 m)
Žánry komedie, groteska
Scénář Henry Lehrman
Reed Heustis
Režie Henry Lehrman
Obsazení a filmový štáb
Produkce Mack Sennett
Kamera Enrique Juan Vallejo
Frank D. Williams
Výroba a distribuce
Premiéra USA 2. únor 1914
Produkční společnost Keystone Studios
Distribuce Mutual Film Corporation
Chaplin si vydělává na živobytí na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chaplin si vydělává na živobytí je americká filmová groteska z roku 1914 z produkce filmové společnosti Keystone, ve které na filmovém plátně debutoval Charles Chaplin.

Úvod[editovat | editovat zdroj]

V lednu roku 1914 natočil Chaplin pro společnost Keystone, se kterou na sklonku roku 1913 podepsal jednoletý kontrakt, svou první (celkem pro společnost natočil v následujících měsících 34 krátkých filmů a jeden dlouhometrážní) filmovou grotesku s názvem Chaplin si vydělává na živobytí (Making a Living; 1914). Ve filmu vystupuje Chaplin ještě ve své divadelní masce, která je na hony vzdálená postavě tuláka, která ho vzápětí proslaví na celém světě. Postava nesympatického zchátralého anglického gentlemana v černém žaketu, s cylindrem na hlavě, ledabyle nasazeným monoklem a s mrožím knírem pod nosem, se kterou předtím slavil úspěch na divadle, však u diváků propadla. Z tohoto důvodu v následujících filmech přistoupil Chaplin k experimentování se svou postavou - zkouší různé tvary knírů a falešných vousů, mění klobouky, obuv - a po zhruba deseti filmech jsou vnější rysy jeho nové postavy tuláka na světě.

Film natočil původem rakouský herec a režisér Henry "Pathé" Lehrman, jenž ve filmu vytvořil také postavu Chaplinova protivníka. Pro společnost Keystone natočil ještě několika dalších filmů a pak následoval komika Forda Sterlinga, který Keystone pro finanční neshody opustil a jehož měl Chaplin nahradit. Premiéra prvního Chaplinova filmu se uskutečnila 2. února 1914.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Charles Chaplin podvodník
Henry Lehrman jeho sok, reportér
Virginia Kirtleyová dívka
Alice Davenportová její matka
Chester Conklin strážník a povaleč
Minta Durfee dáma

Synopse[editovat | editovat zdroj]

V první scéně filmu podvodník bez haléře v kapse, který se vydává za lorda (Chaplin), obere o dolar kolemjdoucího muže (Lehrman). Následuje scéna, ve které se podvodník snaží vetřít do vážené rodiny, kde se uchází o ruku jejich dcery (Kirtleyová). Svým chováním, vystupováním a předstíranou elegancí velmi zapůsobí především na paní domu (Davenportová), korpulentní dámu v hedvábné róbě. Vzápětí se na plátně objevuje dívčin snoubenec a falešný lord se opět setkává s mužem, jehož před chvílí obral o dolar a jeho pravá totožnost je odhalena. Musí si tedy vydělat na živobytí jinak. Zkouší štěstí u novin, kde pracuje i jeho sok. Aby se u novin prosadil, ukradne svému sokovi senzační fotografii automobilové havárie, což je záminkou k rozpoutání divoké honičky, při které se jeho sok mimo jiné ocitne v posteli neznámé dámy (Durfeeová) inflagranti právě v okamžiku, kdy se vrací domů její muž.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Použitá literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BROŽ, Jaroslav. Věčný tulák Charlie. Praha: Orbis, 1964. 152 s.
  • SADOUL, Georges. Charlie Chaplin. Praha: Orbis, 1954. 212 s.
  • CHAPLIN, Charles. Můj životopis. Praha: Academia, 2000. 550 s. ISBN 80-200-0373-8
  • externí odkazy uvedené níže

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]