Chamedorea sličná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxChamaedorea sličná
alternativní popis obrázku chybí
Chamaedorea sličná (Chamaedorea elegans)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádarekotvaré (Arecales)
Čeleďarekovité (Arecaceae)
Rodchamedorea (Chamaedorea)
Binomické jméno
Chamaedorea elegans
Willd., 1804
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chamaedorea sličná (Chamaedorea elegans), někdy uváděná jako chamedorea zdobná[1], botanicky také oštěpuška nádherná[2], je dvoudomá rostlina, která se řadí do čeledi arekovité, jinak nazývané palmy. Chamedorea je také jinak nazývána "horská palma". Pochází z Mexika a Střední Ameriky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Chamedorea sličná pochází z hustých lesů Mexika a Guatemaly. Ve svém přirozeném prostředí dosahuje přes 10m výšky[zdroj?]. Rostlina má tuhý, hustě kroužkovaný kmen. Její listy jsou světle zelené barvy a jejich tvar je hodně obloukovitě sehnutý.

Umístění palmy uvnitř[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k svému původu je možné Chamedoreu umístit v místnosti i na polostinné místo, ideálně k oknu směrem na sever. Rostlina je stínomilná a snáší i nižší teploty, v létě je vhodná teplota kolem 20 °C, v zimě chladněji. Od června můžeme rostlinu umístit ven na stinnější místo. Chamedorea se přesazuje ve chvíli, kdy kořeny začnou přerůstat okraj květináče.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Rostlina se v Evropě pěstuje ze semen. Semena ale klíčí nepravidelně, protože pochází ze sběru planě rostoucích rostlin. Mladé rostliny, přibližně jeden až dva roky staré, se sázejí do květináče po třech.

Květ[editovat | editovat zdroj]

Chamedorea, pokud je o ní správně pečováno, kvete bez ohledu na roční dobu. Rostlina je výjimečná i tím, že kvete již v mládí. Květ má světle žlutou barvu. Samičí květy příjemně voní, však samčí jsou bez vůně.

Pokud nechcete, aby se Vaše palma vysilovala květenstvím (např. když kvete opravdu bujně), raději květenství uřízněte dříve, než se rozvine.

Zalévání[editovat | editovat zdroj]

Rostlina má ráda rovnoměrnou vlhkost zeminy a vysokou vlhkost ve vzduchu, proto je vhodné také rostlinu mlžit rozprašovačem, pokud se nachází v sušším prostředí.

Vhodný substrát[editovat | editovat zdroj]

Chamedorea nevyžaduje žádný speciální druh zeminy. Použít je možné obvyklou zeminu pro květiny, nějaký jednotný substrát.

Hnojení[editovat | editovat zdroj]

Tuto rostlinu je vhodné hnojit od března do září v intervalu dvou týdnů.

Škůdci a choroby[editovat | editovat zdroj]

Pokud je rostlina v prostředí, kde je suchý vzduch, může se na ní objevit napadení sviluškami. Při přelití mohou uhnít kořeny.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Palmy, nakladatelství VASUT 2004, autorka Halina Heitzová

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUNTE, Libor; ZELENÝ, Václav. Okrasné rostliny tropů a subtropů. [s.l.]: Grada Publishing, 2009. ISBN 8024715481. 
  2. S.R.O, VIZUS CZ. Chamaedorea, nenáročná pokojová rostlina s elegancí palmy. www.ireceptar.cz [online]. 2011-11-30 [cit. 2019-04-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]