Chaluha bublinatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Chaluha bublinatá

alternativní popis obrázku chybí
Detail stélky
Vědecká klasifikace
Doména: Eukaryota
Říše: Chromalveolata
Kmen: Stramenopila
Třída: hnědé řasy (Phaeophyceae)
Řád: Fucales
Čeleď: Fucaceae
Rod: chaluha (Fucus)
Binomické jméno
Fucus vesiculosus
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus) je zelenavě hnědě nebo žlutohnědě zbarvená hnědá chaluha s kožovitými, vidličkovitě rozvětvenými pásy a drsnou střední žilkou.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tato chaluha je tvořena pásy které mají většinou párové vzduchové bubliny a na špičce houbovitě nafouklá plodová tělesa. Ta obsahují samčí a samičí rozmnožovací buňky. S diskovitým příchytným orgánem se přidržují na skalách, dřevě, mušlích. Chlorofyl je překryt žlutohnědými barvivy (především fukoxanthinem). Často vytváří husté porosty. Při odlivu leží ochable a dostává černé zbarvení, při přílivu se jí zpět žlutohnědá barva vrací. Typické vzduchové bubliny propůjčují rostlině energii ve vodě.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

V oblasti příboje,v mělčinách Severního a Baltského moře, na pobřežích ochranných staveb, hrázích, pilířích, mušlích; až do hloubky 5 m.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Z hnědých chaluh se získávají řasové kyseliny a soli, např. želírovací prostředek a hnojiva (dodavatel jódů). Používá se i jako léčivá bylina. Prostřednictvím vysokého obsahu jódu zvyšuje činnost štítné žlázy, která reguluje celkový metabolický obrat v lidském organismu. Tímto mechanismem může chaluha přispívat i ke snižování tělesné hmotnosti a obezity. Předpokládá se, že chaluha může obsahem dalších látek přispívat též k podpoře růstu vlasů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]